100 lat Jadwigi Wajdy. W życiu trzeba się szanować

100 lat Jadwigi Wajdy. W życiu trzeba się szanować

Taką zasadą kierowała się w życiu Jadwiga Wajda z domu Baranik z Krzyszkowic i dożyła 100 lat. Na te wyjątkowe urodziny 2 października jubilatkę, oprócz licznej rodziny, odwiedziła też z gratulacjami i życzeniami oficjalna delegacja

Stulatka Jadwiga Wajda całe swoje życie spędziła w Krzyszkowicach, tu ukończyła szkołę, tutaj też osiadła wraz z mężem pochodzącym z Piasków Wielkich (wówczas jeszcze podkrakowska wieś). W 1945 r. na Boże Narodzenie wyszła za mąż. Wspólnie gospodarowali na 3,5-hektartowym gospodarstwie. Wychowali troje dzieci. Dziś rodzina pani Jadwigi to 10 wnuków, 12 prawnuków i praprawnuczka.

Pomimo sędziwego wieku, wciąż jest osobą sprawną, porusza się z niewielką tylko pomocą domowników. Twierdzi, że zachowuje tak dobrą kondycję i długowieczność, gdyż w życiu zawsze kierowała się zasadą umiaru - trzeba się szanować. A to oznacza, że praca, chociaż ciężka, musiała mieć swoje granice, nic nad siły; że trzeba dbać o prawidłowe odżywianie, sen, spokój i nade wszystko optymizm.

Jak twierdzi rodzina, jubilatka jest osobą pogodną i nie poddaje się stresom. Nie ma nałogów, lubi słodycze, wędliny i mięso, a herbatę słodzi 5 łyżeczkami cukru. Oczywiście życie nie szczędziło jej trosk i nerwów. Jako młoda dziewczyna przeżyła wojnę z obowiązkowymi kontyngentami, ukrywaniem zwierząt w ziemiankach. Matkę straciła 1 września 1939 r. Od wielu już lat mieszka ze swoją córką Haliną Raczek i zięciem Edwardem.

Z okazji wspaniałego jubileuszu stulecia Jadwigę Wajdę odwiedziła oficjalna delegacja z przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Wójtowiczem, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Ewą Dziadek, przedstawicielką KRUS Haliną Żak, ks. proboszczem Janem Antołem i ks. rezydentem Piotrem Przybyłem oraz sołtysem Władysławem Dydyłą. Goście przekazali jubilatce kwiaty, upominki okolicznościowe oraz życzenia od Premier Beaty Szydło, Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Burmistrza Macieja Ostrowskiego i Prezesa KRUS Adama Sekscińskiego.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)