15 lat w służbie bliźniemu

7 października 2010 Wydanie 38/2010
15 lat w służbie bliźniemu
15 lat w służbie bliźniemu

Maltańska Służba Medyczna Oddział Myślenice w ramach obchodów 15.lecia założenia postanowiła hucznie świętować swoją rocznicę. Całość dnia 18 września podzieliliśmy na 3 części. Najpierw akcja na rynku, potem Msza święta, na końcu spotkanie w gronie maltańczyków i zaproszonych gości

Długo debatowaliśmy, co zorganizować w Myślenicach, by jak najwięcej osób mogło świętować razem z nami, a zarazem było to wydarzenie związane z naszą działalnością, z tym, co robimy na co dzień. Po naradach zdecydowaliśmy, że będzie to Maltańskie Doszkalanie Myśleniczan. Od godziny 10 na placu rynku w Myślenicach Maltańczycy z Myślenic we wsparciu z zaprzyjaźnionymi oddziałami z Krakowa, Nowego Targu oraz Nysy służyli swoją pomocą Myśleniczanom i osobom przyjezdnym.

Zostały zorganizowane stanowiska, gdzie Maltańczycy mierzyli poziom cukry we krwi oraz ciśnienie, instruktorzy udzielali informacji dotyczących pierwszej pomocy i działań jakie powinniśmy podjąć w szczególności podczas utraty przytomności i zatrzymania oddechu u poszkodowanej osoby. Każdy z uczestników mógł sam sprawdzić swoje umiejętności na fantomach zarówno dorosłego człowieka ale także i niemowlaka, którym zainteresowane były szczególnie młode mamy. W różnych częściach Rynku Maltańczycy specjalnie ucharakteryzowani pozorowali scenki, do których zapraszali wszystkich zainteresowanych. Wśród nich można było znaleźć osobę z atakiem padaczki, poparzeniami termicznymi, ranami, złamaniami i zatruciami. A wszystko po to, by przechodnie mogli spróbować udzielić pomocy takiej osobie, a w razie wszelkich wątpliwości dowiedzieć się jak to zrobić. Przez cały czas instruktorzy byli do dyspozycji widzów.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy stanowisko do rysowania. Ale największą frajdę sprawiły baloniki – dmuchane rękawiczki. Do dyspozycji widzów była do wglądu nasza karetka wraz z wyposażeniem. Aby przybliżyć choć w pewnym stopniu naszą działalność nie zabrakło wielu fotografii z różnego rodzaju akcji, na których można było nas znaleźć. Cieszyły się duża oglądalnością.

O 17.45 spod strażnicy OSP Śródmieście nastąpił uroczysty przemarsz orkiestry, sztandarów i maltańczyków do kościoła. O 18 w Kościele Narodzenia NMP w Myślenicach odbyła się uroczysta Msza święta z udziałem maltańczyków i ich rodzin, Kawalerów Maltańskich, Zarządu Głównego Maltańskiej Służby Medycznej oraz sympatyków. Mszy przewodniczył nasz kapelan ks. Leszek Harasz. Towarzyszył mu również kapelan oddziału Nysa. Na nasze zaproszenie pojawiła się również Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, która zagrała podczas Mszy oraz schola ze Stojowic. Wśród sztandarów znalazł się sztandar MSM Myślenice, Sztandar Caritas „Betania” oraz OSP Śródmieście.

Na uroczysty jubileusz, którego dalsza część miała miejsce w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu, przybyli m.in. komendant główny Służby Maltańskiej Jacek Jarnuszkiewicz, komendant honorowy Henryk Kubiak, burmistrz Maciej Ostrowski, burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak oraz przedstawiciele oddziałów z Nysy, Krakowa, Nowego Targu, Chrzanowa i Katowic. Komendant myślenickiego oddziału Anna Misztal, serdecznie powitała wszystkich gości, składając podziękowania wszystkim maltańczykom i wręczyła dyplomy współpracującym na przestrzeni 15 lat ze Służbą Maltańską: burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu, staroście Józefowi Tomalowi, burmistrzowi Dobczyc Marcinowi Pawlakowi, Sułkowic Piotrowi Pułce, komendantowi PSP Sławomirowi Kagankowi i jego zastępcy Wojciechowi Murzynowi, komendantowi policji Wojciechowi Filiczakowi, komendantowi straży miejskiej Tomaszowi Burkatowi i Romanowi Strzelczykowi, dla Caritas „Betania” i ks. Leszka Harasza, Gazety Myślenickiej i Stanisław Cichonia oraz Jana Burkata.

W projekcji multimedialnej Krzysztof Kania i Anna Misztal przedstawiali historię, wspomnienia i obecne działania Służby Maltańskiej, której przyświecają słowa: Ochrona wiary i pomoc potrzebującym. Warto przypomnieć, że komendantami byli: Bartłomiej Liszkiewicz (1995-2002), Krzysztof Kania (2002-2007), Monika Nowak-Wojnarowska (2007-2008), Jan Miksa (2008), Anna Misztal (2008-). W ciągu 15 lat przeprowadzili 685 akcji, wypracowując aż 119.403 godzin. Salwy oklasków wzbudziła informacja Anny Misztal, że wkrótce dzięki hojnemu sponsorowi służba wzbogaci się o drugą karetkę.

Na zakończenie części oficjalnej listy gratulacyjne i podziękowania na ręce komendanti złożyli: burmistrz Maciej Ostrowski, który zadeklarował przekazanie od gminy respiratora, burmistrz Marcin Pawlak, w imieniu PSP st. kpt. Bartłomiej Siepak oraz prezes PTTK Lubomir Stanisław Cichoń.

Jubileusz uświetnił na koniec okazały tort i odśpiewanie gromkiego „sto lat”.

Krótka historia oddziału

Oddział MSM Myślenice działa od 15 lat. Powstał po XV Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę. Pierwszymi założycielami byli: Krzysztof Kania i Bartłomiej Liszkiewicz. Początkowo, nasza działalność była nieśmiała i skupiała się głównie na zabezpieczeniach przedmedycznych uroczystości kościelnych. Stopniowo, skupiając coraz to większą ilość wolontariuszy oraz gromadząc coraz więcej doświadczeń, pewnie rozszerzaliśmy działalność na terenie Myślenic i okolic. Nasz dynamiczny rozwój spowodował, iż staliśmy się jednym z pierwszych oddziałów w Polsce, prowadzącym działalność na tak szeroką skalę. W roku 1998, podpisaliśmy umowę o współpracy z Państwową Strażą Pożarną.

Docenieni przez Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, rozpoczęliśmy stałą i owocną współpracę przy zabezpieczeniach medycznych uroczystości organizowanych przez miasto. Dzięki wsparciu władz lokalnych i ludzi dobrej woli staliśmy się jedną z większych organizacji młodzieżowych w powiecie. W 2008r. zaczęliśmy współpracować z ówczesnym wtedy Centrum Wolontariatu Caritas, w tym momencie z Zespołem Caritas „Betania”. Dzięki temu nie tylko udzielamy się medycznie, ale także i socjalnie. Razem organizujemy zbiórki w tym w szczególności dla powodzian oraz dla dzieci na artykuły szkolne.

W ciągu kilku ostatnich lat w okresie wakacji niemal każdy weekend Maltańczycy są w terenie na akcjach. A to nie wszystko. Okres zimowy pełen jest pokazów, kursów. W 2005r. w roku obchodów 10.lecia MSM dostaliśmy karetkę, dzięki której nasza działalność rozwinęła się jeszcze bardziej. W tym momencie zabezpieczamy prawie wszystkie największe akcje w powiecie. Jesteśmy na koncertach, dożynkach, rajdach i dużych uroczystościach kościelnych w Myślenicach, także i Krakowie oraz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oddział Myślenice zawsze liczną ekipą pojawia się na akcjach międzyoddziałowych, na których wymieniamy się zdobytymi doświadczeniami. Cały czas organizowane są kursy i szkolenia pierwszej pomocy. W ciągu tych 15 lat działalności w oddziale wyszkoliło się 14 instruktorów, z których aktywnych do dnia dzisiejszego jest 9. Wśród nas wykształciła się grupa pokazowa maltańczyków odwiedzająca dzieci w szkole i szerząca wiedzę o pierwszej pomocy. Corocznie przeprowadzamy w oddziale doszkalanie maltańczyków. Poszerzamy swoją wiedzę o dodatkowe wiadomości wykraczające poza kurs podstawowy MSM. Od 2008r. oddział może pochwalić się sztandarem.

Wszystkie zasługi oraz sukcesy piętnastolecia naszego istnienia zawdzięczamy jednak przede wszystkim byłym i obecnie działającym w naszych szeregach wolontariuszom, którzy nieraz cały swój wolny czas poświęcają dla Malty. A Malta to nie tylko zebrania, akcje, ale przede wszystkim wielkie przyjaźnie, a także i miłości.

Joanna Loch