3 pytania do...Marcina Sturgulewskiego

3 pytania do...Marcina Sturgulewskiego

1.Ilu ludzi ćwiczących obecnie zrzesza Myślenicka Akademia Karate Byakko, na jakie są podzieleni grupy (wiekowe, z podziałem na techniki karate i uwzględniające stopień zaawansowania poszczególnych ćwiczących) i jakiego typu zajęcia sportowe obejmuje oferta Byakko?

W tym sezonie Myślenicka Akademia Karate “Byakko” prowadzi szkolenie łącznie w 10 grupach treningowych. Dyscyplina karate kyokushin podzielona jest ze względu na wiek oraz stopień zaawansowania. Mamy 3 grupy dla dzieci w wieku 5-8 lat, 2 grupy dzieci starszych do 14 roku życia oraz grupę młodzieży i dorosłych. Do tego dochodzi grupa tajskiego boksu dla osób powyżej 16.r.ż, kobieca grupa Women Boxing, treningi ogólnorozwojowe Body Power oraz dodatkowe zajęcia z zakresu gimnastyki i akrobatyki. Liczebność grup się waha, ale średnio w każdej z nich trenuje kilkanaście osób.-

2.W jaki sposób w obliczu pandemii starasz się utrzymać kontakt ze swoimi podopiecznymi i jak modyfikujesz ich program treningowy oraz w jakim stopniu trening karate może być treningiem indywidualnym - wykonywanym bez partnera albo na małej przestrzeni domowej?

Moje zdanie było i pozostaje takie, że treningi pod okiem wykwalifikowanego trenera, w grupie osób nastawionych na progres, w miejscu z dostępem do odpowiedniego sprzętu, są nie do zastąpienia. W czasie pandemii i ograniczeniami z nią związanymi musimy jednak zmienić nastawienie oraz system treningowy i dostosować go do otaczającej nas rzeczywistości. Karate posiada wiele elementów, które po nauce podstaw i odpowiednich ćwiczeń można doskonalić samodzielnie. My jednak nie zostawiamy naszych podopiecznych i podjęliśmy się tworzenia materiałów szkoleniowych w formie wideo. Nagrywamy pełne treningi, na których dokładnie opisuje się poszczególne ćwiczenia i wykonuje je tyle razy, ile mają je wykonywać osoby po drugiej stronie ekranu, więc można powiedzieć, że trenujemy razem. Poza tym wypożyczamy sprzęt treningowy, którym dysponujemy, aby uatrakcyjnić treningi w domu. W okresie kwarantanny skupiamy się na poprawie techniki oraz mobilności.

3. Jak dalece musiałeś zmodyfikować swoje plany sportowe związane z uczestnictwem w zawodach, jakie mistrzostwa już przepadły, a w jakich jeszcze masz szansę wziąć udział zakładając, że koronawirus na przełomie czerwca i lipca odpuści. Ile potrzebowałbyś czasu na przygotowanie odpowiedniej formy sportowej do zawodów?

Na ten moment już wiem, że nie odbędzie się zgrupowanie kadry pod koniec kwietnia. Odpadają również wagowe mistrzostwa Europy w maju, które miały odbyć się we Francji oraz czerwcowe mistrzostwa świata w Nowym Jorku. Wszystkie imprezy do końca roku szkolnego zostały odwołane. Lipiec i sierpień to okres obozów szkoleniowych, więc mam nadzieję, że uda się wziąć w nich udział. Jest szansa, że w/w imprezy odbędą się na jesień, więc 3 miesiące przed planowanym startem rozpocznę budowanie formy startowej.

Rafał Podmokły