KWW Jarosława Szlachetki

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

"13 grudnia to ważna i smutna data. Na ulicach w niedzielę pojawiły się czołgi. Chciano zdławić zryw do wolności i prawdy. Modlimy się dzisiaj za ofiary stanu wojennego, ale modlimy się też o to, by brat już nigdy nie podnosił ręki na brata" - mówił ks. proboszcz Zdzisław Balon, rozpoczynając mszę w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w 37. rocznicę jego wprowadzenia

Dziękował myślenickiej Solidarności za pielęgnowanie pamięci o tamtych zdarzeniach. Do modlitwy za ofiary stanu wojennego i za Ojczyznę, a także o to, by Polacy zjednoczyli się wokół wspólnych ważnych spraw, powrócono jeszcze w modlitwie wiernych, a na zakończenie mszy ks. proboszcz apelował o zawierzanie trudnych spraw w życiu własnym i w życiu Ojczyzny Matce Bożej i zaintonował wspólne odmówienie modlitwy „Pod Twoją obronę”.

Msza koncelebrowana, odprawiana była przez dwóch kapłanów: ks. proboszcza Zdzisława Balona i ks. Michala Pielę. Uczestniczyło w niej wiele dzieci z roratnimi lampionami. To do nich skierował homilię ks. Marcin Filar. Mówił o radości, jaką daje hojność i temu kto obdarowuje, i temu, kto jest obdarowany. A darem może być nie tylko materialny prezent, ale przede wszystkich akt serca - życzliwy gest, modlitwa za kogoś, pomoc w konkretnej sytuacji, dobre słowo i uśmiech. Taka hojność buduje życzliwość między ludźmi. Pomaga w tworzeniu braterskiej wspólnoty. Wspólnej modlitwie towarzyszyła schola „Różyczki Pani Myślenickiej”.

Mszę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”, a następnie poczty sztandarowe Solidarności oraz historycznego sztandaru STW przeszły wraz z delegacjami na Rynek pod Pomnik Niepodległości. Przedstawiciele władz miasta i gminy z burmistrzem Jarosławem Szlachetką i wiceburmistrzem Mateuszem Sudrem, Rady Miejskiej z przewodniczącym Janem Podmokłym i Grażyną Ambroży, starostwa powiatowego z członkiem zarządu Bolesławem Pajką i Mieczysławem Kęskiem z Powiatowego Urzędu Pracy, Klubu „Gazety Polskiej” oraz Solidarności złożyły wieńce pod pomnikiem, a kierownik biura myślenickiej Solidarności Aleksander Kamiński pokrótce przypomniał tragiczne wydarzenia stanu wojennego i podziękował za udział w uroczystości wszystkim przybyłym. Na zakończenie odśpiewano hymn Polski.

Równolegle tę smutną rocznicę uczcili członkowie i sympatycy myślenickiego KOD-u. Kilkanaście osób zebrało się przy rozpalonym koksiaku - reminiscencji koksiaków ustawianych na przystankach w mroźną i śnieżną zimę 1981/1982 r. Minutą ciszy zebrani uczcili ofiary stanu wojennego i osoby poddawane w tym czasie prześladowaniom. Prowadzący happening prezes myślenickiego koła KOD Maciej Nalepa przypomniał wydarzenia stanu wojennego, zaznaczając, że powinien on być lekcją przede wszystkim dla osób młodych, które rozpoczynają swoje życie publiczne. Że wspomnienie stanu wojennego powinno być przestrogą i chronić nasze życie przed bezprawiem i przemocą. Miting KOD-u zakończyła pieśń Mury i odśpiewany hymn narodowy.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)