57. Małopolski Wyścig Górski

Region 11 czerwca 2019 Wydanie 21/2019
57. Małopolski Wyścig Górski

Od 13 do 16 czerwca najlepsi polscy kolarze oraz przedstawiciele 12 krajów będą rywalizować w Małopolskim Wyścigu Górskim. To już 57. edycja tej kolarskiej imprezy, cenionej za trudne trasy i wysoki sportowy poziom. 14 czerwca kolarze wystartują z rynku w Myślenicach.

Tegoroczny program wyścigu zapowiada się na wymagający. Na zawodników czekają cztery sportowe wyzwania, w których będą musieli wykazać się najwyższym kolarskim kunsztem i ponadprzeciętną wytrzymałością.

Całość rozpocznie się 13 czerwca na krakowskim Rynku Głównym. To tam o 18.00 zabrzmi sygnał do startu w kryterium kolarskim o złoty pierścień Krakowa, które zakończy się wyścigiem australijskim. Dzień później kolarze zameldują się w Myślenicach, skąd wyruszą na 120-kilometrową trasę pierwszego etapu do Wieliczki. 15 czerwca to już ściganie się po górzystym terenie. Peleton rozpędzi się w Niepołomicach, by po 146 kilometrach zawitać do Nowego Targu. Ostatni dzień zmagań, przypadający na 16 czerwca, to trasa z Chochołowskich Term do Starego Sącza, którą zwieńczy mordercza wspinaczka na Przehybę (1.175 m n.p.m.).

To, co wymagające dla zawodników, jest atrakcyjne dla kibiców. Będą mogli podziwiać esencję kolarstwa: brawurowo pokonywane zakręty, sprinty przy nieosiągalnej dla rowerzystów prędkości i zdobywanie sztywnych podjazdów o rzadko spotykanych stopniach nachylenia. Dlatego warto będzie wypatrywać wielonarodowego peletonu Małopolskiego Wyścigu Górskiego i wyjść mu na spotkanie. Będą na to aż cztery dni, z czego szczególnie spektakularnie zapowiada się piekielnie szybkie kryterium o złoty pierścień Krakowa oraz finałowy podjazd na Przehybę, na którym być może rozstrzygną się losy całego wyścigu.

Małopolski Wyścig Górski otrzymał licencję UCI, co plasuje go w czołówce najbardziej prestiżowych kolarskich wyścigów organizowanych w Polsce. Wszystkie informacje o wyścigu można znaleźć na stronie https://tourofmalopolska.eu

Honorowym patronem 57. Małopolskiego Wyścigu Górskiego jest Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, a honorowy patronat nad 36. Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa sprawuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.