60.000 zł dla strażaków ochotników

Region 5 czerwca 2018 Wydanie 19/2018
60.000 zł dla strażaków ochotników

Po raz kolejny Powiat Myślenicki wsparł Ochotnicze Straże Pożarne ze swojego terenu. Jak podkreślał starosta Józef Tomal, kierowany przez niego powiat jest jedynym w Małopolsce, który systematycznie dotuje OSP. Corocznie 12 jednostek otrzymuje wsparcie w wysokości po 5.000 zł

Obecny przy podpisaniu umów wicestarosta Tomasz Suś podziękował Radzie Powiatu za podjęcie stosownej uchwały budżetowej, która pozwala na wypłacanie dotacji dla strażaków ochotników. - Mam nadzieję, że za rok starosta Tomal również będzie mógł wręczyć strażakom podpisane umowy na kwotę, być może, nawet wyższą niż 5000 zł. Widzimy potrzebę dotowania OSP i nie jest tajemnicą, że zastanawiamy się, jak zwiększyć tę pomoc w kolejnych latach - zapewniał wicestarosta Suś.

Starosta Tomal opowiedział jak to się stało, że od 2010 roku OSP dostają pieniądze od powiatu, pomimo, że jest to przede wszystkim zadanie gmin. - Ten problem pierwszy zauważył Henryk Migacz, wieloletni radny Rady Powiatu. Zasugerował mi w czasie powodzi w 2010, że OSP tak dzielnie pomagają, że należy się im wsparcie. - Oczywiście miał rację - potwierdził starosta. - Strażacy ochotnicy zawsze stają do walki z żywiołem. Nie można też zapominać, że w każdej wsi i w każdym sołectwie jest to ważna instytucja integrująca społeczeństwo. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane.

Głos zabrali również sami ochotnicy. Kazimierz Płatek Komendant Gminny OSP w Dobczycach pogratulował staroście pomysłu, ale przede wszystkim jego konsekwentnej realizacji. - To wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Za te pieniądze kupowany jest sprzęt ratujący ludzkie życie, zdrowie i dobytek. Tego nie da się przeliczać na złotówki. Dlatego dziękuję staroście, że pomimo, że nie musi, to chce wspierać strażaków ochotników - mówił Kazimierz Płatek.

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to jedyna forma wsparcia dla strażaków jaką realizuje Powiat. Do strażnic kupowany jest chociażby sprzęt ratowniczy. Pomoc udzielana jest również Państwowej Straży Pożarnej czy działającej na terenie powiatu myślenickiego Myślenickiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami - GPR Myślenice, która w ubiegłym roku otrzymała od powiatu busa. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne. Dlatego inwestujemy zarówno w służby zawodowe, jak i stowarzyszenia i inicjatywy obywatelskie, które pomagają w jego zachowaniu.

W tym roku środki trafiły do OSP w: Nowej Wsi, Trzemeśni, Krzczonowie, Krzeczowie, Czechówce, Sułkowicach, Wiśniowej, Gruszowie, Pcimiu, Bulinie, Bysinie oraz Sierakowie.

WSPiFE