A gdy świeci pierwsza gwiazdka…

A gdy świeci pierwsza gwiazdka…
Fot. Oliwier Bzowski

Magia świąt przyciąga nas wszystkich, a niektórych tak bardzo, że obchody postanowili zacząć już tydzień wcześniej. Tradycyjnie seniorzy i osoby samotne wraz z zaproszonymi gośćmi, uroczyście obchodzili wspólne spotkanie wigilijne połączone z opłatkiem i wieczerzą na Górnym Przedmieściu

Tak było w Domu Ludowym w niedzielę 17 grudnia, gdzie odbyło się spotkanie wigilijne dla seniorów. Organizacji tego wydarzenia podjęły się panie z Koła Gospodyń Górne Przedmieście, z pomocą lokalnej oazy.

Po uroczystym przywitaniu zebranych odprawiona została msza pod przewodnictwem ks. Adama Pawickiego, której oprawę muzyczną przygotowała oaza. Następnie przyszedł czas na wspólne kolędowanie pod przewodnictwem zespołu „Kliszczacy” z Tokarni. Po części artystycznej goście przystąpili do składania życzeń i łamania opłatkiem. Następnie zasiedli przy stołach do wigilijnej kolacji. Po mile spędzonym wieczorze wszyscy goście zostali obdarowani paczkami ufundowanymi przez koło Gospodyń oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że takie spotkanie to bardzo dobra inicjatywa. Pozwalają osobom starszym wyjść z domu, spotkać się ze sobą, powspominać i poczuć świąteczny klimat jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Na stołach znalazły się: żur z ziemniakami i grzybami, kluski ze śliwkami, barszcz czerwony z grzybowymi uszkami, kapusta z grochem, karp oraz tilapia, a także kompot z suszonych owoców i sporządzona według starodawnego przepisu drożdżówka. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie życzeń solenizantom wigilijnym ks. proboszczowi Adamowi Pawickiemu, a także członkini koła gospodyń Ewie Romaniak.

Emilia Ćwierz Emilia Ćwierz Autor artykułu

Uczennica w klasie o profilu humanistycznym. Interesuje ją literatura, historia, kino.