Afro-punk w bibliotece

Afro-punk w bibliotece
Fot. Rafał Podmokły

Wystawa Anety Ostrowskiej, którą możemy oglądać w bibliotece dotyczy szczególnego nurtu kulturowego jakim jest afro–punk, czyli zjawisko które pojawiło się na początku XXI wieku w Afryce i oprócz typowego pop-kulturowego entouragu niesie ze sobą pewien aspekt emancypacyjny jaki narodził się wśród afrykańskich kobiet

Ponieważ w czwartek 8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet, siłą rzeczy nawet te imprezy kulturalne, które odbywały się dzień później kobiecą tematyką były przesiąknięte.

Przykładem takiego wydarzenia był wernisaż wystawy „Grafika” Anety Ostrowskiej, której dzieła możemy oglądać w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. J. Kruczka w Myślenicach. Aneta Ostrowska to osoba wielu talentów, a grafika jest tylko jednym z przejawów jej życiowej aktywności. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński z zakresu Porównawczych Studiów Cywilizacji, a także Uniwersytet Rolniczy ze specjalnością Ochrona Zasobów Leśnych. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich na Wydziale Polonistyki UJ ze specjalnością kulturoznawstwo, a zawodowo zajmuje się wyceną funduszy inwestycyjnych w State Street.

...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 55%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł

Przy tak dużym bagażu różnorodnych doświadczeń trudno się dziwić, że Aneta Ostrowska jako swoje największe zainteresowania wymienia m.in. komparatystykę kulturową. Wystawa którą możemy oglądać w bibliotece dotyczy szczególnego nurtu kulturowego jakim jest tzw. afro-punk, czyli zjawisko które pojawiło się na początku XXI wieku w Afryce i oprócz typowego pop-kulturowego entouragu niesie on również ze sobą pewien aspekt emancypacyjny jaki narodził się wśród afrykańskich kobiet. Ponieważ afro-punk nie jest tak znany jak jego europejski protoplasta, a dokumentalny film Jamesa Spoonera z 2003 roku pewnie nie każdy oglądał, tym bardziej warto polecić tę wystawę każdemu kto chciałby poszerzyć swoje kulturowe horyzonty.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).