Anna Maria nie jest smutna

Anna Maria nie jest smutna
Bogusława Górka z uczestnikami wieczoru poezji Fot. R. Podmokły

Myślenicki Salon Poezji co jakiś czas przybliża nam sylwetki poetów z naszego regionu i nie tylko. Tym razem wieczór poetycki był okazją do zaprezentowania twórczości artystki związanej z myślenicką „Tilią”. Artystki – dodajmy – niezwykłej, bo ukrywającej się pod pseudonimem Anna Maria Michalik. Na prowadzonym przez Dorotę Ruśkowską spotkaniu Anna Maria zdradziła nam m. in. skąd wziął się ten pseudonim i okazało się, jak słusznie można było domniemywać, że pochodzi z piosenki Czerwonych Gitar pod tytułem „Anna Maria”, gdyż czuje duchową więź z postacią przedstawioną w tym utworze Seweryna Krajewskiego.

Ale chyba nie do końca wszystko się zgadza, bo Anna Maria Michalik znana również jako Bogusia Górka to osoba pogodna, uśmiechnięta i przede wszystkim wszechstronnie utalentowana. Nie tylko poetycko, ale i prozatorsko, a zakres jej zainteresowań obejmuje również tak zaskakujące dziedziny, jak archeologia, cybernetyka, a o tym, że potrafi również smacznie upichcić wiedzą, także bywalcy dawnego Domu Greckiego i obecnego Muzeum Niepodległości. Ma również na swoim koncie publikacje „Na ścieżkach sułkowickiej ziemi. Kapliczki” które ukazało się nakładem Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach. Anna Maria Michalik nie wydała jeszcze swojego indywidualnego tomiku, ale jej poetyckie ślady znajdujemy w każdym niemal zbiorczym wydawnictwie „Tilii”. Te wiersze powstają, jak sama mówi, spontanicznie, pod wpływem nastroju, jakiejś chwili, gdyż nie wyobraża sobie pisania na jakiś termin albo zamówienie. Utwory, które zaprezentowali w trakcie wieczoru poetyckiego, aktorzy Teatru „Za mostem”, a muzycznie oprawili Weronika Dudzik i Dominik Sikora, obejmowały cały zakres tematyczny twórczości poetki, a najwcześniejszy z jej utworów powstał, gdy miała 13 lat. Z prezentowanych wierszy poznajemy cały świat przeżyć bohaterki wieczoru, jej doznań i odczuć – i czyni to w sposób tak ciekawy, że człowiek ma ochotę przewrócić następną kartkę tej opowieści.

W tej sytuacji nieodzowne wydaje się, aby powstał jakiś tomik wierszy autorstwa wyłącznie Anny Marii Michalik, dzięki czemu wszystkie części tych puzzli znajdą się w jednym pudełku.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).