Anna Misztal - wspaniała z Myślenic

3 lipca 2008 Wydanie 23/2008
Anna Misztal - wspaniała z Myślenic
Anna Misztal - wspaniała z Myślenic

„Alteri vivat oportet Si vis tibi vivere”

„Żyj dla innych, by móc żyć w pełni dla siebie”… to jej motto życiowe. Swoją przyszłość wiąże z umiłowanymi końmi chce podjąć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej. Ma 18 lat, mieszka w Myślenicach, jest uczennicą 3 klasy liceum i… jedną z „8 wspaniałych” w Polsce.

Wszystko zaczęło się w marcu. Po rozmowie konkursowej na etapie rejonowym została laureatem edycji samorządowej i zakwalifikowała się do eliminacji ogólnopolskich, w których opowiadała o swojej pracy na rzecz innych, a następnie komisja weryfikowała w rozmowie informacje znajdujące się w zgłoszeniu. Jak sama mówi: - Rozmowę potraktowałam bardziej jako przygodę niż konkurs- może właśnie dlatego przeszłam ją z uśmiechem na twarzy, bez żadnego momentu zdenerwowania.

Nagrodą dla laureatów samorządowych, którzy brali udział w zmaganiach ogólnopolskich był wyjazd do Kamienia Pomorskiego. Cała grupa liczyła ok. 400 osób. Podczas pierwszych dwóch dni pobytu zwiedzali Kamień Pomorski, Międzyzdroje, odbyli rejs statkiem, zobaczyli Jezioro Turkusowe oraz Osadę Wikingów. Wieczory wypełnione były wspólnym oglądaniem filmu na wolnym powietrzu oraz zabawą integracyjną z mieszkańcami Kamienia Pomorskiego, podczas której prezentowano dorobek artystyczny młodzieży zamieszkującej miasto.

W Kamieńskiej Katedrze 7 czerwca odbyła się uroczysta gala finałowa. Rozpoczęto ją koncertem organowym (wykonanym na barokowych organach). Po przywitaniu przybyłych gości uroczystości nadszedł czas na ogłoszenie werdyktu jury. Odczytywano wówczas charakterystyki osób nagrodzonych oraz odsłaniano ich portrety. Jak się szybko okazało wśród portretów znalazł się również ten przedstawiający Anię, która tym samym została wybrana spośród kilkuset osób do Wspaniałej Ósemki Polski.

W skład komisji konkursowej weszli pracownicy gmin i powiatów z całej Polski, a także pracownicy warszawskich uczelni. Patronat honorowy nad konkursem objął ks. kardynał Józef Glemp –prymas Polski oraz burmistrz Kamienia Pomorskiego – Bronisław Karpiński. W skład komitetu honorowego konkursu oprócz wyżej wymienionych osób weszli także: ks. arcybiskup Józef Nycz - metropolita warszawski, Hanna Gronkiewicz Waltz - prezydent Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich - Janusz Kochanowski, Minister Edukacji Narodowej - Katarzyna Hall, Minister Pracy i Polityki Społecznej - Jolanta Fedan oraz liczni profesorowie wyższych uczelni warszawskich. Nagrody wręczył prezes fundacji „Świat na Tak” (organizator konkursu) poseł Joanna Fabisiak. Nagrodą był indeks na Uniwersytet Warszawski.

Ania jest skromną osobą i nie chce mówić wiele o sobie. Dlatego do przybliżenia jest osoby posłużymy się konkursowym zgłoszeniem:

„Anna Misztal ma 18 lat. Jest uczennicą III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach. Od roku działa w Stowarzyszeniu Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska Oddział Myślenice. Obecnie pełni funkcję sekretarza oddziału, z której wywiązuje się wzorowo. Jest jedną z najaktywniejszych osób w oddziale, za co w 2007 roku została wyróżniona. Uczestniczy w działalności MSM w takich akcjach jak: zabezpieczenia medyczne i przedmedyczne, akcje socjalne, pokazy pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży w szkołach i świetlicach. Współpracuje z Myślenickim Centrum Wolontariatu przy Parafialnym Zespole Caritas „Betania”, wspierając opieką ciężko chorą osobę i dyżurując przy niej często w porach nocnych. Jako uczennica Anna godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz. Od lat bierze udział i ma osiągnięcia w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim na szczeblu miejsko-gminnym, powiatowym, okręgowym i wojewódzkim (wyróżnienie). W 2007 roku zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poezji i Prozy Niemieckojęzycznej.

Angażuje się w życie szkoły. W 2006 roku pełniła funkcję sekretarza Samorządu Uczniowskiego. W 2007 roku pełniła funkcję przewodniczącej szkoły. Odpowiadała również za organizację wielu imprez szkolnych, w tym Dni Otwartych szkoły. W 2007 i 2008 roku wzięła udział w wojewódzkim etapie Małopolskiego Konkursu Wiedzy Chemicznej organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także została zakwalifikowana i wzięła udział w drugim etapie Olimpiady Biologicznej. Należy do Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK. Anna interesuje się medycyną. Wolny czas spędza na ukochanej jeździe konnej w SJK „Hucuł” w Myślenicach, pomagając też osobom niepełnosprawnym. Umiejętnie gospodaruje czasem, godzi naukę z zainteresowaniami.

Jest osobą aktywną, ambitną, wkłada serce w to, co robi i swą działalnością zachęca innych młodych ludzi do pracy wolontariackiej. Jak sama mówi wolontariat pozwala jej nie tylko na doskonalenie umiejętności, ale przede wszystkim daje jej możliwość otwierania się na świat i dostrzegania potrzeb innych ludzi.”