Antyprzemoc – antyhejt

Miasto 18 czerwca 2019 Wydanie 22/2019
Antyprzemoc – antyhejt
Organizatorzy i uczestnicy warsztatów profilaktycznych w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach

Jak zapowiadaliśmy, po debacie przyszedł czas na warsztaty profilaktyczne z udziałem znanego rapera Romana Bosskiego z Fundacji Drużyny Mistrzów, która prowadzi skuteczne i nowatorskie działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania eskalacji używania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Myślenicka kampania Stop Hejt „Dajmy Młodym Siłę”, zapoczątkowana przez straż miejską, pozwala na kształtowanie postaw propagujących pozytywne wzorce zachowań, odmienne do internetowego hejtu, który rozsiewa nienawiść. Trybuny hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach wypełnili po brzegi uczniowie klas 6 i 7, którzy po raz pierwszy mieli okazję usłyszeć m. in. ostatni klip rapera „Antyprzemoc-antyhejt” oraz wiele innych przemawiających do serc młodzieży utworów.

Otwarcia warsztatów dokonał wiceburmistrz Mateusz Suder wraz z sekretarzem gminy Robertem Pitalą. Była to również okazja, aby podziękować prezesowi fundacji Romanowi Lachowolskiemu za zaangażowanie się i działanie w gminnej kampanii społecznej „Dajmy Młodym Siłę”. Z rąk burmistrza przy tej okazji Marcin Sturgulewski z Myślenickiej Akademii Byakko otrzymał list gratulacyjny w związku ze zdobyciem złotego i brązowego medalu w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Podczas pokazu karate uczniowie mieli okazję przekonać się, jakimi umiejętności dysponuje medalista.

– Dziękujemy za wzajemną edukację realizowaną podczas debaty „Myślenicki dialog razem przeciw hejtowi”, za prowadzenie warsztatów profilaktyczno-motywujących dla naszej młodzieży, której życzę, aby w życiu dokonywała dobrych wyborów, z dala od hejtu, narkotyków czy używek. Trenerowi karate panu Marcinowi życzymy kolejnych sukcesów i dziekujemy za godne reprezentowanie Gminy Myślenice na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej – mówił wiceburmistrz Mateusz Suder.

Uczniowie naszych szkół aktywnie brali udział w warsztatach, chętnie odpowiadali na pytania rapera i słuchali z zaciekawieniem poruszającej historii o Generale Gryfie. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i przydatne dla młodzieży, zwłaszcza teraz, przed okresem wakacyjnym. Raper, dzieląc się swoim doświadczeniem, zarażał uczniów pasją do muzyki i sportu. W przyswajalny dla nich sposób opowiadał o zagrożeniach płynących z uzależnień występujących w środowisku – narkotyków, dopalaczy, przemocy, agresji i hejtu w sieci. - Na warsztatach zostało przekazanych dużo przydatnych wiadomości, które zapewne zostaną wykorzystane w codziennych interakcjach w szkole i rodzinie. Omawiana tematyka pozwoliła spojrzeć na problemy współczesnego wychowania i profilaktyki z zupełnie innej perspektywy – wyjaśnia Tomasz Burkat komendant straży miejskiej, organizator warsztatów.