Autochodzik w przedszkolu

Autochodzik w przedszkolu
O bezpieczeństwie w ruchu drogowym przez zabawę, czyli Straż Miejska w przedszkolu w Drogini

W przedszkolu w Drogini zawitał Autochodzik – stacjonarne miasteczko ruchu drogowego, dzięki któremu w atrakcyjnej formie dzieci mogą uczyć się bezpiecznych zachowań na drodze.

Straż Miejska od wielu lat prowadzi zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach. Tym razem funkcjonariusze uatrakcyjnili zajęcia z przedszkolakami, zapraszając najmłodszych do poznania zasad ruchu drogowego przy użyciu wieloelementowego stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego Autochodzik, dostosowanego do poziomu rozwoju ruchowego dzieci w wieku 4-8 lat. Oczywiście jest to nauka poprzez zabawę. Dzięki Autochodzikowi możliwe jest symulowanie rzeczywistych sytuacji występujących w ruchu drogowym. Pod okiem strażników miejskich wychowankowie przedszkola w Drogini poznawali więc teorię, którą bezpiecznie i w radosny sposób uzupełniono praktyką, w miejscu odzwierciedlającym drogową rzeczywistość.

- Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Drogini uczyły się rozpoznawać znaki drogowe, poznawały znaczenia kolorów na sygnalizatorze świetlnym oraz zasady bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Każdy mógł się przekonać, że ćwiczenia, które wydają się z pozoru łatwe, wymagają koncentracji, spostrzegawczości, umiejętności przewidywania i obserwacji oraz podejmowania właściwych decyzji – wyjaśnia prowadząca zajęcia inspektor Patrycja Litwa.

- Straż Miejska dba o ład i porządek w mieście, to naturalne jednak, że od wielu lat olbrzymi nacisk kładziemy na profilaktykę i edukację najmłodszych członków społeczeństwa oraz młodzieży. Każdego miesiąca, odbywają się zajęcia, warsztaty, prelekcje o różnej tematyce, dostosowane do potrzeb placówek oświatowych i grup społecznych. Staramy się, by zajęcia z najmłodszymi były jak najbardziej atrakcyjne. Najpierw trzeba zainteresować, a następnie – poprzez zabawę – uczyć. Bardzo ważne jest, aby prawidłowe nawyki zaszczepiać już od najmłodszych lat. Dzieci aktywnie włączają się w zajęcia. Chętnie udzielają odpowiedzi. Widać, że spotkanie ze strażnikami miejskimi sprawia im radość, a możliwość założenia na siebie pluszowych samochodów i symulacja różnych sytuacji panujących na drodze to dla nich świetna zabawa. To dzięki tym atutom miasteczko będzie przyciągać coraz większą liczbę przedszkolaków i uczniów naszych szkół – przekonuje komendant Straży Miejskiej Tomasz Burkat.