Bajki nie tylko dla dzieci

Jaka jest nowoczesna bajka, jeśli na warsztat weźmie ją Artur Andrus? Oczywiście bardzo zabawna. Mocno przewrotna. Nawiązuje do znanych nam postaci i motywów, ale pokazuje je w zupełnie nowy sposób

 

Bo w końcu niedźwiedź zamiast mocno spać może przecież cierpieć na bezsenność. A królewicz - by zdobyć serce królewny nie musi zabijać smoka - wystarczy, że zrobi z rzodkiewek (z uprawy których słynie królestwo) coś ładnego dla ukochanej. Najważniejsze oczywiście, by te mocno abstrakcyjne opowieści kończyły się morałem. Bywa on nieco odlotowy, ale przekazuje jednak wartości, które uznajemy za istotne w życiu.

Autor bawi się językiem, tekst gęsto przeplata bardzo zgrabnymi i udanymi rymami, nonsens i absurdalny humor występuje - jak pewnie domyślają się ci, którzy Andrusa znają z innych dokonań - często. Bardzo ważnym dopełnieniem tekstu są genialne, obfitujące w szczegóły ilustracje Daniela de Latoura.

Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.