Barbara Kalinowska

Barbara Kalinowska
Fot. Maria Gaczyńska

Współkoordynatorka Parafialnego Zespołu Cartias „Betania” w Myślenicach oraz szefowa Biura Jubileuszowego obchodów 50–lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej.

– Obchody Jubileuszu Obrazu Pani Myślenickiej za niespełna dwa miesiące, na jakim etapie są przygotowania do tej wielkiej uroczystości?

– Rok Jubileuszowy 50–lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej otworzył w dniu 24 sierpnia 2018 roku J.E. Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski na uroczystej Eucharystii. W cały ten rok od sierpnia 2018 do sierpnia 2019 wpisują się różne wydarzenia. Nie sposób tego opisać w krótkiej odpowiedzi.

Rok Jubileuszowy zbliża się do końca, przed nami jeszcze dwie nowenny miesięczne, które sprawują nasi księża rodacy. Najbliższa już 6 lipca w intencji całej służby zdrowia.

2 lipca tak jak to było w 1633 roku przeniesiemy Obraz Matki Bożej Myślenickiej w uroczystej procesji z miejsca, gdzie stał dom Grabyszów (dziś Kapliczka Św. Floriana z obrazem Matki Bożej Myślenickiej) na ulicy 3–go Maja do Kościoła pw. Narodzenia NMP i tu będzie sprawowana Eucharystia. A w sierpniu podziękujemy Matce Bożej, że wybrała sobie nasze miasto, aby upraszać moc łask, dla każdego, kto mieszka lub przybywa do Myślenic, aby złożyć Jej hołd w myślenickim wizerunku. Przed księdzem proboszczem – kustoszem Sanktuarium Pani Myślenickiej i całym Komitetem Organizacyjnym Obchodów 50–lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej jeszcze mnóstwo pracy. Trzeba dopiąć wszystko na przysłowiowy „Ostatni guzik”. Wiele już jest zrobione, wyznaczone parkingi dla samochodów osobowych, autokarów. Zakrystia dla księży biskupów, dla kapłanów, którzy przyjadą na główną uroczystość. Każdy szczegół musi być dograny i przemyślany. Bardzo ważną sprawą jest, że we wszystkich tych pracach uczestniczy i wspomaga burmistrz Jarosław Szlachetka wraz z całym Urzędem Miasta i Gminy.

 

– Równo rok przed uroczystościami, 24 sierpnia 2018 roku z Sanktuarium wyruszyło 7 kopii obrazu Matki Bożej. Jak przebiega wędrówka wizerunku wśród mieszkańców Myślenic?

– 24 sierpnia 2018 roku zostało poświęconych 7 kopii Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej przez J.E. Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na Mszy Świętej inaugurującej rok jubileuszowy. Matka Boża Myślenicka wyruszyła w odwiedziny do naszych mieszkań, domów w naszej parafii 8 września po Mszy Świętej odpustowej. Parafia została podzielona na 7 rejonów. Peregrynacja obrazów trwa i mamy nadzieję, że do głównych uroczystości 24 sierpnia 2019 r Matka Boża odwiedzi wszystkich tych, którzy chcieli zaprosić Ją do swoich rodzin. W niektórych rejonach już zakończyła się peregrynacja i te obrazy zostały skierowane na inne rejony, gdzie jeszcze dużo rodzin czeka. Stworzyliśmy nowe podrejony. Do każdego obrazu dołączona jest trasa, a także informacja o osobach odpowiedzialnych za peregrynację, do których należy przesłać sms lub zadzwonić w każdy poniedziałek, podając aktualny adres, gdzie znajduje się obraz. Dzięki tym informacjom możemy pomóc zwłaszcza tam, gdzie obraz zmienia ulice i po drodze są bloki i domy jednorodzinne. Niestety pojawiają się tu duże trudności. Nie zawsze dostajemy aktualne informacje, ludzie trzymają obraz po dwa dni, nie zapytają i przekazują obraz tak, jak sami uważają, często zmieniając Jego trasę. Mamy duży problem, aby obraz wrócił na właściwą trasę. Na szukanie obrazu czasem trzeba poświęcić parę dni.

– Wyjątkowy czas przed nami, w związku z tym prace przy kościele się zakończyły, w minioną sobotę nastąpiło uroczyste poświęcenie otoczenia kośćioła i muru. Jakie jeszcze wydarzenia poprzedzą główne obchody Jubileuszu Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej?

– Tak to prawda. 29 czerwca br. w święto apostołów Piotra i Pawła w naszym Sanktuarium ks. kardynał Stanisław Dziwisz na uroczystej Eucharystii przekazał naszej parafii Relikwie Św. Jana Pawła II, który przed 50-ciu laty Koronował Obraz Pani Myślenickiej i poświęcił mur i obejście kościoła. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, nowenny miesięczne (lipiec, sierpień) sprawowane przez księży rodaków, Procesja 2 lipca upamiętniająca wprowadzenie obrazu Matki Bożej Myślenickiej. W sierpniu piesza pielgrzymka na Jasną Górę, aby podziękować Matuchnie Bożego Syna, że obrała sobie to miejsce na mapie Polski – Myślenice, aby obdarzać łaskami, tych, którzy o nie proszą. I centralne uroczystości 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej poprzedzone licznymi nabożeństwami.

 Maria Gaczyńska

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, założycielka portalu internetowego pn. wmyślenicach.pl,, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu