Baza Euro 2012 w Myślenicach?

9 sierpnia 2007 Wydanie 29/2007
Baza Euro 2012 w Myślenicach?
Czy Myślenice gościć będą jedną z reprezentacji piłkarskich podczas Mistrzostw Europy 2012?

Czy Myślenice gościć będą jedną z reprezentacji piłkarskich podczas Mistrzostw Europy 2012? Czas pokaże. Wszystko jednak uzależnione jest od decyzji czy Kraków ostatecznie znajdzie się na liście miast organizujących mistrzostwa. Wyścig trwa.

Szanse zwiększają się z dnia na dzień zwłaszcza, że najprawdopodobniej z listy tzw. pewniaków wykruszy się Warszawa. Zdaniem fachowców już chyba tylko cud sprawi, że w stolicy zdążą zrealizować najpoważniejszą sportową inwestycję – Narodowe Centrum Sportu. Warszawa z najważniejszymi inwestycjami jest jeszcze w lesie. Najprawdopodobniej do końca tego roku nie uda się nawet wyprowadzić kupców ze Stadionu Dziesięciolecia, a sam konkurs na projekt stadionu narodowego został przedłużony do 13 sierpnia. Warszawscy urzędnicy zastanawiają się, czy lepiej zburzyć Stadion Dziesięciolecia, czy obok zbudować nowy obiekt. Według niektórych szacunków rozbiórka obecnego „Jamarku Europa” trwałaby tyle, że na zbudowanie nowego stadionu nie starczyłoby czasu.

Trwa wyścig Krakowa i Chorzowa - oba rezerwowe miasta liczą na zmianę decyzji UEFA, która może zwiększyć liczbę polskich miast-organizatorów do pięciu lub sześciu. W Krakowie budowa stadionu piłkarskiego jest dużo bardziej zaawansowana niż w jakimkolwiek z pozostałych polskich miast - gospodarzy EURO 2012. Powstający stadion Wisły odpowiada wymaganiom UEFA. Pomieści 35 tysięcy widzów, a po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 będzie właściwie utrzymany i wykorzystany.

W ramach organizacji EURO 2012 Miasto Kraków oddało do użytku zadaszoną trybunę na stadionie Wisły Kraków, opracowało (według wymogów UEFA) wykaz dwu, trzy, cztero i pięciogwiazdkowych hoteli, znajdujących się 20 km od centrum Krakowa oraz przedstawiło szczegółowe mapy projektu stadionu Wisły Kraków.

Pomysł włączenia się Myślenic w organizację EURO 2012 podchwycono już w momencie, gdy Polska starała się o przyznanie jej organizacji mistrzostw łącząc swoją ofertę z Krakowem. Od tej pory Myślenice obok Brzeska, Zabierzowa, Libiąża, Proszowic oficjalnie brane są pod uwagę jako ośrodki treningowo – noclegowe dla piłkarskich reprezentacji. W naszych działaniach mocno wspierają nas marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara oraz sejmiku województwa małopolskiego Stanisław Bisztyga. Dziś do grona miast starających się o zaplecze dla EURO 2012 stają także Gorlice, Wieliczka, Nowy Targ i Krynica.

Myślenice ze względu na swoje położenie i rozpoczęte, znaczące inwestycje sportowe dla regionu mają ogromne szanse stać się głównym zapleczem treningowym. Tu dzisiaj nie mówi się tylko o samym potencjale miasta ale już o konkretach. Hala widowiskowo sportowa, na którą otrzymano już częściowe dofinansowanie będzie gotowa pod koniec 2008 r a wraz z nią całe zaplecze sportowo - rekreacyjne. Do końca 2010 r obiekt ma być połączony z zapleczem hotelowym z 74 miejscami noclegowymi. Na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz zaproponuje warunki i zasady wyłonienia prywatnego inwestora do budowy hotelu przy obiektach sportowych.

Projektowany zespół rekreacyjny przewiduje budowę zaplecza rekreacyjnego dla istniejącego stadionu sportowego Dalinu. Wjazd i główne wejście do obiektu hotelowo – rekreacyjnego zaplanowano od ulicy Zdrojowej. Obsługa parkingowa kompleksu zrealizowana będzie w oparciu o projektowany parking dla 185 samochodów osobowych oraz dla co najmniej trzech autokarów. W najbliższym czasie Dalin wzbogaci się o dodatkową zadaszoną trybunę dla widzów. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku za halą widowiskowo sportową powstanie dodatkowe, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Dodatkowym atutem Myślenic jest niewątpliwie Zakopianka, tym bardziej że właśnie rozstrzygnięto przetarg na modernizację odcinka Kraków – Myślenice wraz z budową estakady nad światłami przy ul. Słowackiego. Prace nabierają tempa. W czasie, gdy inne miasta snują plany co do budowy boisk i zaplecza sportowego i hotelowego Myślenice nie śpią i konsekwentnie realizują wytyczne przedstawione miastu Kraków w 2004 roku.

Wszyscy mamy czas do połowy 2010 r., właśnie wtedy komisja UEFA przyjedzie kontrolować gotowość naszych stadionów do organizacji Euro 2012.

Red