Będzie kładka dla pieszych

Będzie kładka dla pieszych
Będzie kładka dla pieszych

Na budowę kładki dla pieszych nad „Zakopianką” mieszkańcy Jawornika czekają od dawna. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie; jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa na jej realizację

W tym miejscu pokonanie dwóch nitek drogi krajowej nr 7, popularnie zwanej „Zakopianką” nigdy nie należało do bezpiecznych. Mimo oznakowania pasów sygnalizacją świetlną i znakami nakazującymi ograniczenie prędkości – kierowcy w tym miejscu rzadko ściągają nogę z gazu. Nie pomaga nawet ustawiony w pobliżu fotoradar. Kładka przy salonie samochodowym ma umożliwić mieszkańcom Jawornika i pracownikom strefy przemysłowej „Jawornik/Polanka” szybkie i bezpieczne przejścia na drugą stronę „Zakopianki”.

Piesi nie będą musieli wybierać pomiędzy przebieganiem przez jezdnię a dojściem do odległych pasów. Najczęściej wybierali pierwsze rozwiązanie, bo chodząc nie lubimy nadkładać drogi. Nawet korzystający z przejścia dla pieszych, nie mogli w pełni czuć się na nim bezpiecznie. W ubiegłym roku w jego pobliżu na nitce prowadzącej w kierunku Krakowa, śmiertelnie została potrącona 53-letnia kobieta.

Ukształtowanie drogi w postaci łuku na wzniesieniu nie pozwala na wyznaczenie w tym miejscu poziomego przejścia dla pieszych. Dlatego zadaniem firmy wyłonionej w przetargu organizowanym przez GDDKiA, będzie budowa kładki nad jezdnią. Ma ona poprawić bezpieczeństwo pieszych. Nadziemna kładka pozwoli zmniejszyć ryzyko zaistnienia sytuacji niosących ze sobą zagrożenie nie tylko dla pieszych, ale także dla osób poruszających się samochodami; np. gwałtownego hamowania spowodowanego nagłym wtargnięciem pieszych na jezdnię.

- Dokładamy wszelkich starań, aby realizować bezkolizyjne przejścia dla pieszych na „Zakopiance”, jednak uzależnieni jesteśmy od środków przyznawanych z budżetu centralnego. Środków jest mniej niż potrzeb. Kładka dla pieszych umożliwi bezpieczne i szybkie przejście na drugą stronę drogi. Ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne obiekt ten nie spowoduje utrudnień w ruchu drogowym, a także nie będzie znacząco ingerował w otoczenie – zapewnia dyrektor krakowskiego oddziału Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Gryga.

Kładka będzie dostępna także dla osób niepełnosprawnych, a na obu jej końcach zainstalowane zostaną windy. Wykonawca na jej wybudowanie będzie miał 14 miesięcy. Koszt robót wyniesie ponad 6,6 mln zł, całkowity koszt inwestycji ponad 7 mln zł.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)