Bezpieczeństwo też trzeba ćwiczyć

Bezpieczeństwo też trzeba ćwiczyć
Bezpieczeństwo też trzeba ćwiczyć

Ratownicy - alpiniści, strażacy, helikopter, udzielanie pierwszej pomocy to wszystko działo się w Skomielnej Białej na budowie drogi ekspresowej S7 odcinku Skomielna Biała - Rabka Zdrój przy największej estakadzie. Akcja ewakuacji prowadzona była z żurawi stacjonarnych obsługujących najwyższe podpory estakady

Estakada o długości 992m docelowo będzie miała najwyższy filar o wysokości 50 m. Najwyższy wykorzystywany na budowie dźwig (żuraw) ma wysokość do wysięgnika 65m, długość 70m i udźwig na maksymalnym wysięgu 3,1 ton.
Ćwiczono ewakuację operatora dźwigu, który zasłabł w kabinie. Grupa alpinistów ze straży pożarnej przeprowadziła akcję przy najwyższej podporze obiektu, gdzie podczas pracy z kosza robotnik zasłabł. Gaszono również ogień przed głównym zapleczem budowy. Stowarzyszenie „Służba Świętego Łazarza - Lazarus” przeprowadziło akcję pierwszej pomocy i po akcji pokazowej także kurs pierwszej pomocy dla 20 osób. W pokazach uczestniczyli: Grupa Beskidzka GOPR, specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Straży Pożarnej w Limanowej i Straż Pożarna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.
Ćwiczenia z ratownictwa zorganizowane były w ramach „Dni bezpieczeństwa”. Liczba wypadków w budownictwie za rok 2016 w Polsce wyniosła 5468, w tym aż 51 wypadków śmiertelnych.