Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Tonke Dragt

Tajemnice Dzikiego Boru

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019

Oto znów spotykamy Tiuriego. Minęło kilkanaście miesięcy w świecie realnym (od daty polskiej premiery pierwszego tomu) i kilka w Królestwie Dagonauta (od zakończenia akcji Listu do króla). Co więcej, jak to bywa też w rzeczywistości – okazuje się, że wcześniejsza wędrówka Tiuriego po wyboistych ścieżkach dorastania nie stanowiła zwieńczenia, a zaledwie jeden z etapów jego życia. Dalsza droga wcale nie jest prosta, szeroka czy choćby... oczywista. Na młodego rycerza wciąż czeka gąszcz niespodzianek. Przyjdzie mu przedzierać się przez zarośla nieustannie rozpleniającego się zła. Przemykać przez bagna nienawiści. Znosić bolesne konsekwencje odkrywania tajemnic Dzikiego Boru.

Czy warto?

Takiego pytania nie usłyszymy od Tiuriego. Jego wewnętrzny kodeks moralny jest tak jasny i przejrzysty, że młody rycerz nie waha się podejmować ryzyka czy narażać życie dla dobra królestw, którym służy (choć jest poddanym króla Dagonauta, można odnieść wrażenie, że co najmniej równie bliski jest mu król Unauwen). Równocześnie jednak dokonywane przez niego wybory mają sens, bo warunkuje je nie tyle ślepe posłuszeństwo, ale rozsądek, samodzielność, a przede wszystkim – ukierunkowanie na człowieka, nie na górnolotne idee. Tiuri dotrzymuje słowa – nawet gdy jego dochowanie wydaje się śmieszne w oczach wielkich. Dba o przyjaciół. Nie używa zdradzieckich podstępów wobec wrogów, a tym, którzy są przesiąknięci goryczą i nienawiścią – współczuje. Jest waleczny, odważny, wytrwały. Skromny, dobry, wrażliwy. I ma szczęście do niezwykłych misji. Pewnie dlatego, choć zaledwie przed rokiem został pasowany, jego pozycja w rycerskim świecie wydaje się już znacząca.

Czy to jednak wystarczy, by rozwikłać tajemnice Dzikiego Boru, odnaleźć zaginionego rycerza Rystridyna i rozpoznać, kto jest po czyjej stronie? Czy wystarczy, by zatrzymać rosnące w siłę fale zła? Druga powieść Tonke Dragt to kolejne zaproszenie do niezwykłego świata inspirowanego średniowiecznymi motywami i ponadczasowymi wartościami. A choć tom ten nie dorównuje Listowi do króla kompozycyjną znakomitością, stanowi jego ważne uzupełnienie. I podobnie jak pierwsza część – po prostu wciąga.

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.