Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Justyna Bednarek, il. Paweł Pawlak

„Pan Stanisław odlatuje”

Warszawa. Nasza Księgarnia 2019

„Dzień był ponury: szare chmury przykryły niebo, nie wpuszczając ani jednego promyka. Kto by się spodziewał, że… że finał będzie błękitno – słoneczny?”

Przyznam otwarcie – do książki podeszłam z pewną dozą ostrożności. Okładkowy opis zdradza, jak ważkiego wątku dotyczy. A przecież temat odchodzenia, pożegnania, śmierci należy do tych, przy których autorzy (zwłaszcza tworzący dla dzieci) muszą balansować po chyba najdelikatniejszej strunie duszy. Jedno nieostrożne słowo czy zdanie może spowodować bolesny upadek w otchłań lęku i strachu.

Tymczasem Justyna Bednarek zabiera dzieci w zupełnie innym kierunku. Wraz z panem Stanisławem, wzlatujemy ku niebu. Najpierw – na kolorowym materacu wypełnionym helem, później – unoszeni siłami, których nie sposób nazwać, wykraczają poza to, co nam znane. I nagle widzimy więcej. Dokładniej! Świat wypełnia błękit, napawający radością i spokojem. Świat wypełnia jasność, z której można czerpać i obdarowywać nią innych.

Opisując niezwykły lot pana Stanisława, autorka nie wyczerpuje tematu. Wierzącym braknie tu pewnie pierwiastka Bożego (choć moim zdaniem skrywa się on w radości i pięknie, jakich doświadcza pan Stanisław, w słonecznym blasku wylewającym się przez dziurkę w błękicie) albo spotkania z najbliższymi. Ale przecież to dopiero początek podróży! Jak stwierdza sam bohater: najbardziej mnie cieszy, że wciąż nie wiem, co jest jeszcze wyżej! Uwielbiam niespodzianki!

Być może to właśnie to niedopowiedzenie, w połączeniu z ciepłymi emocjami, dziecięcym bogactwem wyobraźni autorki, subtelnością tekstu i ilustracji – czynią książkę Justyny Bednarek jasnym promykiem, oświetlającym mroki smutku i szarość tęsknoty.

Dołączmy więc do życzeń Znajdka-Kręciołka: „Pięknego lotu, kochany Stanisławie!”

Karolina Mucha