Biblioteka Inspiracji poleca

Biblioteka Inspiracji poleca

Monika Utnik-Strugała, Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Przez długie stulecia czerń nocy budziła obawy. Szmery, stukoty, poruszające się cienie… Wszystko to wydawało się przerażające, groźne, niebezpieczne. I często było takie w istocie! Współczesna noc – zwłaszcza w miastach – wygląda zupełnie inaczej. Właściwie nigdy nie jest do końca ciemna. Ale wciąż ma w sobie dużą dozę tajemniczości. Komu uda się zgłębić jej sekrety?

Jak pokazuje przykład Moniki Utnik-Strugały, mogą dokonać tego… młode matki. To właśnie nocne czuwanie przy małej córeczce, stało się bowiem dla autorki inspiracją do odkrywania tego, co się dzieje w nocy.

Początkowe rozważania, związane z tym, co nocą widziała ze swoich okien (jakie zwierzęta przemykają wtedy po trawnikach? Kto pracuje, kiedy inni śpią? Dlaczego niektórzy ludzie kładą się spać długo po północy, a inni wstają skoro świt?), rozwinęły się, sięgając o wiele dalej i głębiej.

Dotyczyły tych, którzy czuwają dla dobra innych (Kto pełni wówczas swoje obowiązki? Jak pracują górnicy? Co się dzieje nocą na stacjach metra? Kiedy wypieka się chleb?), istoty snu i dziwnych zjawisk z nim związanych (Czemu w ogóle musimy spać? W której fazie snu najlepiej się obudzić? Kto spaceruje, nie przestając śnić?) oraz nocnych zjawisk przyrodniczych (które zwierzęta możemy usłyszeć podczas biwaku? Jakie rośliny świecą w ciemności? Co spada z nieba? Czym jest noc polarna?). Autorka nie zapomniała także o tych szczególnych nocach, w których wielu z nas śpi znacznie mniej niż zazwyczaj (noc Kupały, noc sylwestrowa, noc muzeów).

Krótkie, rzeczowe i zrozumiałe informacje wplecione w wielkoformatowe ilustracje z łatwością przykuwają uwagę młodych czytelników. Zaciekawiają, zachęcając do refleksji i zadawania kolejnych pytań. Po ciemku to bowiem znacznie więcej niż przyjemna w odbiorze książka (którą – dzięki ilustracjom Małgosi Piątkowskiej – z zainteresowaniem oglądają nawet maluchy). Ilość poruszanych tu zagadnień budzi podziw, znacząco wzbogacając zasób słów i wiedzy czytelników. Dlatego warto sięgnąć po tę publikację zarówno wówczas, gdy szukamy treści edukacyjnych, jak i pozytywnych wrażeń estetycznych.

Karolina Mucha