Biotop Trial Cup 3

Biotop Trial Cup 3

W sobotę 27 lipca będziemy gościli w Myślenicach zawody w najbardziej widowiskowej dziedzinie kolarstwa – trialu rowerowym. Polega on na przejechaniu wyznaczonych odcinków (zbudowanych z głazów, bali drewnianych, podkładów kolejowych itp.) bez błędu.

Zawody dają możliwość zobaczenia myślenickich sportowców w akcji na żywo ponieważ większość sezonu wypełniają im starty poza granicami kraju. A może pasją do trialu zarażą się też młodzi adepci kolarstwa z naszej gminy i pod czujnym okiem Dawida Wacławczyka postawią swe pierwsze kroki w tej pięknej, choć wymagającej ciężkiej pracy i treningów, dyscyplinie sportu.

Trial w wydaniu motorowym jest dobrze znany mieszkańcom Myślenic przez organizowane kilka lat temu na naszym terenie zawody rangi mistrzostw świata, a zawody cyklotrialowe są ich rowerowym odpowiednikiem. Polega na bezbłędnym przejechaniu wyznaczonych odcinków, zbudowanych z głazów, bali drewnianych, podkładów kolejowych itp. Każde dotknięcie podłoża nogą lub inną częścią ciała lub roweru poza kołami jest liczone jako błąd. Czas na pokonanie odcinka to 2 min.

Zawody składają się z 5 odcinków przejeżdżanych trzykrotnie, trasy są zróżnicowane ze względu na wiek i umiejętności zawodników. Rozgrywane są na rowerach o kołach 20” i 26”, a ich budowa na pierwszy rzut oka wyróżnia się brakiem „siodełka”. Wszystkie modyfikacje trialowego roweru skierowane są na zmniejszenie masy.

Myślenicki klub Biotop Trial Team w tym roku będą reprezentować licencjonowani zawodnicy międzynarodowej federacji kolarskiej UCI, tegoroczni zdobywcy tytułów wicemistrza mistrza Polski Dawid Wacławczyk koła 20” i Jarosław Byrski koła 26”.

Zawody rozegrane zostaną w sobotę 27 lipca. O godz. 10 wystartują kategorie: Promesa (5-8 lat), Poussin (9-10 lat), Benjamin (11-12 lat), Minime (13-14 lat), Cadet (15-16 lat), a o godz. 13 – kategorie: Hobby (bez ograniczeń wiekowych trasa dla Minime), Junior (do 18 lat), Senior (bez ograniczeń wiekowych trasa dla Junior), Elita (pow. 18 lat, najtrudniejsza trasa przejazdu). Zakończenie i rozdanie nagród planowane jest ok. godz. 17.

Biotop Trial Cup organizowany jest już po raz trzeci, a w tym roku zaliczany jest do II rundy Pucharu Polski. Zeszłoroczna edycja gościła czołowych zawodników krajowych oraz z Czech, Słowacji i Węgier.