Akcja

Biust zbadany - rak złapany

Miasto 17 kwietnia 2018 Wydanie 14/2018
Biust zbadany - rak złapany
W ramach porozumienia podpisanego pomiędzy burmistrzem Maciejem Ostrowskim a dyrektortem SP ZOZ Adamem Styczniem przebadanych zostanie 365 kobiet Fot. Piotr Ślusarczyk

Gmina Myślenice rozpoczyna kampanię profilaktycznych badań piersi dla kobiet w wieku 30-55 lat we współpracy ze szpitalem. Wstępnie przeprowadzonych zostanie 365 badań, a rejestracja prowadzona jest w myślenickim szpitalu

- Wydaje się, że dzisiaj wszyscy wiedzą, że należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne oraz dbać o zdrowie. Niestety, na co dzień się o tym z różnych przyczyn zapomina. Każdy może pomyśleć, że jego to nie dotyczy, ale to złudne przekonanie - mówi dyrektor UMiG Myślenice, Mieczysław Kęsek, zachęcając kobiety do profilaktycznych badań piersi sfinansowanych w całości przez Gminę Myślenice.

- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Rocznie z jego powodu umiera w naszym kraju około 5 tysięcy kobiet. Ten nowotwór może pojawić się u każdej kobiety i tylko regularne badania piersi wykonywane zarówno w domu jak i u lekarza, mogą uchronić przed zbyt agresywnym rozwojem choroby ze wszystkimi jej konsekwencjami. Nie można przed tym uciekać i zapominać o istniejącym zagrożeniu. Im wcześniej wykryty jest rak piersi, tym łatwiej z nim walczyć i doprowadzić do całkowitego wyleczenia - przestrzegają lekarze.

- Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach rozpoczyna akcję profilaktyczną w kierunku wykrywania nowotwora piersi u kobiet. Działania podejmowane w ramach tej akcji mają przypominać, że nowotwór piersi nie jest wyrokiem, a jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie i efektywne zapobieganie rozwojowi choroby, jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Zachęcamy nasze panie do badań i cieszymy się, że wraz z szpitalem możemy taką akcję przeprowadzić - dodał podczas podpisania umowy z SP ZOZ Myślenice, burmistrz Maciej Ostrowski.

W ramach kampanii „Biust Zbadany - Rak Złapany” w bezpłatnym badaniu USG piersi mogą wziąć udział mieszkanki Gminy Myślenice w wieku 30-55 lat. W tym projekcie przeprowadzonych zostanie 365 badań, które w 100% zostaną sfinansowane z budżetu gminy. Kampania będzie trwała do 30 listopada. Liczba miejsc jest ograniczona.

- Warto zaplanować sobie i zarezerwować termin wizyty dzwoniąc pod nr tel. 12 273 02 81. Badania przeprowadzone zostaną w pracowni USG Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w budynku głównym szpitala w Myślenicach, w poniedziałki w godz.15-17 lub w środy w godz. 13-15. Badania będą wykonane na aparacie najwyższej generacji GE VOLUSON E6 z głowicą liniową 11L-D, pasmo 4-10 Mhz - wyjaśnia dyrektor szpitala Adam Styczeń. - Mam nadzieję, że wszystkie panie po badaniu okażą się zdrowe. Jeśli niestety będzie inaczej, panie zostaną otoczone opieką w naszej poradni onkologicznej, a jeśli zajdzie taka potrzeba również mogą liczyć na zabieg chirurgiczny w naszym szpitalu - dodaje.

Dodatkowo, każda pacjentka otrzyma jednorazowy bon zniżkowy na wybrane zabiegi kosmetyczne w gabinetach naszych partnerów. Szczegóły na plakatach kampanii profilaktycznej oraz stronie internetowej www.myslenice.pl