Brakuje pracowników. Bezrobocie rekordowo niskie

Brakuje pracowników. Bezrobocie rekordowo niskie
Brakuje pracowników. Bezrobocie rekordowo niskie bezrobocie Fot. Piotr Jagniewski

Bezrobocie w powiecie myślenickim jest rekordowo niskie i wynosi 5,4%. Właściciele firm przyznają, że brakuje rąk do pracy. Bezrobotni najczęściej zainteresowani są etatem w biurze i na jedną zmianę, natomiast pracodawcy szukają głównie pracowników w przemyśle przetwórczym, produkcyjnym i spożywczym często w systemie wielozmianowym

W Zespole Szkół Techniczno- Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach odbyły się IV Myślenickie Targi Pracy na których spotkali się przedstawiciele firm poszukujących osób do pracy, jak i osoby szukające zatrudnienia.

Łącznie prezentowano ponad 500 ofert w kraju i za granicą. Pracodawcy oferowali głównie prace w przemyśle, ale także w branżach gastronomicznej i handlowej. W tym roku podczas Targów Pracy zaprezentowało się 17 wystawców, wśród których było 11 pracodawców, 4 Agencje Pracy Tymczasowej, 2 Młodzieżowe Centra Kariery z Myślenic i Skomielnej Białej. Swoje stoisko wystawiennicze miał również Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach.

- Bezrobotni najczęściej zainteresowani są pracą biurową i jednozmianową. Takich ofert jest najmniej, gdyż pracodawcy poszukują sprzedawców, magazynierów, pomocniczych robotników budowlanych i wykończeniowych, operatorów maszyn w przemyśle przetwórczym i spożywczym, ślusarzy, spawaczy, pracowników gastronomii, i montażystów stolarki budowlanej - mówi Izabela Młynarczyk p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Myślenicach.

Przez salę gimnastyczną ZSTE im. Mikołaja Reja w Myślenicach przewinęło się blisko 700 odwiedzających. Wśród nich były również osoby na co dzień nie korzystający z pośrednictwa pracy. Uczestnicy nie tylko mogli zbadać rynek, ale również wziąć udział w warsztatach doskonalących sposoby poruszania się po rynku pracy i wykorzystywania możliwości instytucji wspomagających, oraz skorzystać z porad udzielanych przez doradców.

Bezrobocie rekordowo niskie

Zatrudnienie w Polsce rośnie od trzech lat, a bezrobocie spada i jest najniższe od ćwierćwiecza. W marcu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 8,2 proc., a Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że na koniec roku, wskaźnik spadnie do 7 proc. Powiat myślenicki jest w wyjątkowej sytuacji. Na przestrzeni roku liczba bezrobotnych spadła o 36%. Na koniec marca 2016 roku w ewidencji bezrobotnych figurowało 3 660 osób. Natomiast na koniec marca 2017 r. zarejestrowane były 2 343 osoby.
- Dla powiatu myślenickiego poziom bezrobocia wynosi 5,4% i jest najniższy w historii funkcjonowania urzędu. Dotychczas najmniejszą wartość zanotowaliśmy w czerwcu 2008 r., wówczas stopa bezrobocia wynosiła 7,3% i był to punkt zwrotny gdyż od tego momentu niemal nieprzerywalnie stopa wzrastała do lutego 2012 r., kiedy wynosiła 15,1% - wyjaśnia Izabela Młynarczyk.

Na lokalnym rynku pracy stosunkowo łatwo zatrudnienie znaleźć mogą osoby gotowe podjąć pracę na zmiany, przy maszynach produkcyjnych. Jak przyznawali pracodawcy obecni na Targach Pracy - nadal mają problemy spowodowane odejściami pracowników oraz brakiem chętnych, szczególnie w sytuacji kiedy potrzebują dobrych, doświadczonych i odpowiedzialnych fachowców. Szukając rozwiązania pracodawcy coraz częściej zgłaszają chęć zatrudnienia osób z Ukrainy. W pierwszym kwartale tego roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły 584 oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców.

Stopa bezrobocia dla powiatu myślenickiego:
2017 - 5,4%
2016 - 8,2%
2015 - 11,5%
2014 - 14,0 %
2013 - 15,1%
2012 - 14%
2011 - 13,8%

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)