Jubileusz

Budi - marzyciel z ulicy

Budi mieszka w Dżakarcie, w biednej dzielnicy. Pracuje w fabryce butów, gdzie za każde przewinienie jest bity. Do szkoły nie chodzi. Jedyną rozrywką jest gra w piłkę na podwórku, a jasnym punktem życia - marzenie, że kiedyś się ono odmieni. Niestety, w świecie, w którym rządzi korupcja i bezprawie, łatwo wplątać się w sytuację bez wyjścia - i to spotyka Budiego.

Opowieść powoduje odruch buntu - jak to, przecież należy mu się beztroskie dzieciństwo! Perspektywy, nadzieja na lepszą przyszłość, zależną od jego starań! Na szczęście okazuje się, że nawet w tak okrutnym świecie jest miejsce na przyjaźń, poświęcenie i rodzinne więzy.

Książka jest prawie dokumentalnym zapisem codziennych wydarzeń z życia chłopca. W tym czarno-białym filmie opowieści jego babci są jak kolorowe kadry pokazujące, jak dużo zależy od nas samych - jeśli tylko uwierzymy w swoje możliwości i znajdziemy odwagę na opuszczenie tego, co znane.

Bohater opowiada o swoich emocjach w prosty sposób, ale to właśnie „chwyta za serce” i sprawia, że jego los staje się dla czytelnika bardzo bliski i ważny.

Czy warto pokazywać dziecku problemy świata, biedę, niesprawiedliwość - nawet jeśli może to go smucić? Według mnie - tak. Dlatego bardzo polecam tę książkę.

Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci.
bibliotekainspiracji.pl
facebook

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.