Burmistrz podpisał umowę na rewitalizację Starówki. Dzisiaj wbili pierwszą łopatę. Prace ruszą lada dzień

Burmistrz podpisał umowę na rewitalizację Starówki. Dzisiaj wbili pierwszą łopatę. Prace ruszą lada dzień
Fot. Piotr Jagniewski

Maciej Ostrowski podpisał umowę na wykonanie pierwszego etapu rewitalizacji Rynku. Prace rozpoczną się w ciągu kilkunastu dni i obejmą wymianę nawierzchni wokół kościoła, a także ulice Królowej Jadwigi i Piotra Skargi

Rewitalizacja Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach. Dzisiaj podpisano umowę na remont traktu pieszego wokół kościoła oraz ulic Piotra Skargi i Królowej Jadwigi - ciągów łączących się z Górnym Przedmieściem i Placem Kilińskiego.

Symboliczne wbicie łopaty odbyło się dzisiaj, ale założeń urzędników wymiana sieci wodno - kanalizacyjnych, budowa sieci opadowej i wymiana nawierzchni ulic i traktów pieszych oraz oświetlenia w tym miejscu powinna rozpocząć się w ciągu kilkunastu dni i potrwać do połowy lutego 2019 roku.

Na czas remontu zamknięte zostaną modernizowane ulice. Prace mają być skoordynowane w taki sposób, aby możliwy był wjazd do Rynku. W czasie remontu ul. Kościuszki (jedyna ulica w mieście, gdzie nie ma sieci gazowej) ruch zostanie poprowadzony ul. Kilińskiego popularnie zwaną "Końskim Rynkiem", ale to czeka nas dopiero w nowym roku.

Na alejce wokół kościoła oraz w ulicy Piotra Skargi zlikwidowany zostanie nierówny kamień tzw. „otoczak”, który zastąpi nowa, płaska i antypoślizgowa posadzka z porfiru, z elementami granitu strzegomskiego. Konserwator zabytków nakazał jednak odtworzyć i pozostawić fragmenty posadzki z otoczaka po bokach traktu pieszego wokół świątyni. W ramach tego etapu prac wykonana zostanie także iluminacja świetlna kościoła.

Materiały, które zostaną wykorzystane przy budowie nawierzchni są najwyższej jakości a granit i porfir zastąpią wysłużony już piaskowiec. Proszę pamiętać, że to centrum gminy Myślenice, centrum historyczne, podlegające szczególnemu nadzorowi Małopolskiego Konserwatora Zabytków, który koordynuje prowadzone prace. Mam nadzieję, że ich efekt będzie służyć mieszkańcom przez długie lata

- podczas konferencji prasowej mówił Burmistrz Maciej Ostrowski.

Przypomnijmy, że Gmina Myślenice otrzymała blisko 25 milionów złotych dotacji ze środków unijnych na remont Rynku wraz ze Starówką oraz na budowę nowej siedziby muzeum, które powstaje przy ul. Traugutta. Z 92 zgłoszonych wniosków do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, dofinansowanie otrzymało 28 projektów. Wśród nich znalazły się Myślenice.

Jak będzie wyglądać nowy Rynek?

Jak zapowiada burmistrz, jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na drugi etap rewitalizacji czyli płytę Rynku. Nowa płyta jak i otaczające ją uliczki i trakty piesze wykonane zostaną z porfiru i granitu strzegomskiego. Przez środek Rynku przebiegać będzie szpaler drzew, a w okolicy „Tereski” powstanie nowa fontanna posadzkowa, która będzie mogła być używana jako wodny plac zabaw dla dzieci.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Gazety Myślenickiej.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)