Burmistrz podsumował swoje 15-lecie, ale konferencje zdominowało coś innego...

Burmistrz podsumował swoje 15-lecie, ale konferencje zdominowało coś innego...
Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Maciej Ostrowski podsumował 15 lat sprawowania przez siebie funkcji burmistrza. Tematem przewodnim stała się sytuacja polityczna Fot. Piotr Jagniewski

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Maciej Ostrowski podsumował 15 lat sprawowania przez siebie funkcji burmistrza. Oprócz prezentacji obrazującej zmiany jakie w tym czasie zaszły na terenie miasta i gminy, największe zainteresowanie dziennikarzy wzbudziła kwestia donosów i obecna sytuacja na lokalnej scenie politycznej

Maciej Ostrowski na burmistrza został zaprzysiężony 31 marca 2003 roku, po tym jak wygrał przedterminowe wybory po rezygnacji ówczesnego burmistrza Stanisława Kota. Jak zwracał uwagę podczas swojej prezentacji; kiedy stawał na czele gminy jej roczne dochody wynosiły ok. 50 mln zł, a obecnie przekraczają 180 mln zł.

Przez ten czas zmieniła się również liczba mieszkańców, która wzrosła o 3332 osoby i obecnie wynosi 43 364. W ostatnich 15 latach udało się pozyskać blisko 300 mln zł środków zewnętrznych, które zostały spożytkowane na realizację różnych zadań i inwestycji w tym m.in.: powstanie i rozwój stref przemysłowych, skanalizowanie gminy w ramach największego w historii projektu „Czysta woda dla Krakowa”, budowy nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zakładu Utylizacji Odpadów, Stacji Uzdatniania Wody i Oczyszczalni Ścieków, przeobrażenia jakie przeszło Zarabie i wiele innych.

Podczas prezentacji nie zabrakło omówienia problemów z jakimi przyszło się zmierzyć i jakie pozostały do rozwiązania w przyszłości. Wśród nich Maciej Ostrowski wymieniał potrzebę poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance, uporządkowanie komunikacji zbiorowej oraz ochronę środowiska.

Donosy... nowy wymiar lokalnej polityki

Największe zainteresowanie dziennikarzy zwróciła jednak wpleciona w prezentację plansza mówiąc o… donosach.

- To nowe zjawisko w lokalnej polityce i próba stworzenia sztucznej rzeczywistości lub obrzydzenie mieszkańcom samorządu. Co tydzień - dwa musimy się tłumaczyć policji, CBA, prokuraturze i innym służbom. Takie postępowanie wpisuje się w pewną politykę dezinformacji i manipulowania faktami - mówił burmistrz.

To oświadczenie wywołało falę pytań ze strony dziennikarzy, a rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na lokalnej scenie politycznej oraz czekających nas wyborów samorządowych.

Czy burmistrz wystartuje? Co różni dzisiaj polityków w naszym regionie? Jaki przebieg będzie miała czekająca nas kampania wyborcza?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz szczegóły zawarte w prezentacji burmistrza znajdziecie w elektronicznym wydaniu Gazety Myślenickiej we wtorek 10 kwietnia i w papierowym w środę 11 kwietnia.