Cały świat przyjedzie do Myślenic

Kultura 18 czerwca 2019 Wydanie 22/2019
Cały świat przyjedzie do Myślenic
Fot. fot. R. Podmokły

Już za niecałe trzy tygodnie, w poniedziałek 8 lipca ruszają w Małopolsce szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości, przyjadą zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści prezentować będą własną kulturę ludową poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje.

Organizatorzy 6 edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem zaprosili do udziału w konferencji prasowej zapowiadającej program Festiwalu.

Konferencja odbyła się 11 czerwca 2019 roku na skwerze przy Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Udział w niej wzięli Anna Pieczarka – członek zarządu Województwa Małopolskiego, Jarosław Szlachetka – burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Piotr Szewczyk – dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem oraz radni Sejmiku Małopolskiego: Robert Bylica i Stanisław Bisztyga.

- Starujemy 8 lipca i będziemy przez 10 dni obcować z folklorem całego świata. Warsztaty rękodzieła, kiermasze, koncerty, prezentacje czy interesujące spotkania – to czeka na uczestników Międzynarodowego Małopolskiego Spotkania z Folklorem w Myślenicach Sądzę, że to może być dla każdego bardzo ciekawy program na wakacje. W tym roku już po raz szósty artyści z całego świata spotkają się w Małopolsce aby świętować, prezentować elementy swojej tradycji i dzielić się tym, co w kulturze ludowej i zwyczajach danego kraju najpiękniejsze. Będziemy w Myślenicach ale nie tylko, bo również w Krakowie, Pcimiu i Tarnowcu. Jeśli ktoś jeszcze nie ma planów urlopowych na lipiec to zapraszamy na festiwal. Ten festiwal jest promocją dla całej Małopolski i to promocją na cały świat. Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna edycja Festiwalu obfitować będzie w atrakcyjne formy – 49 różnych wydarzeń od warsztatów rękodzieła, przez warsztaty taneczne, aż do koncertów, spotkań i animacji. Przez 10 dni Małopolska – Myślenice będą stolicą światowego folkloru – mówiła Anna Pieczarka, członek zarządu Województwa Małopolskiego

Nie graj na zwłokę, graj w folklor!

Przekrocz z nami swoje granice i udaj się w kulturową podróż życia – zachęcają organizatorzy. Podczas festiwalu zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i oczywiście Polski. Główna scena koncertowa zostanie ustawiona na historycznym Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich. Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni krajów goszczących w tym roku na Festiwalu. Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa. Na tym jednak nie koniec. Na scenie w Myślenicach wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy, które czerpią inspirację z muzyki źródeł. Podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedzielę do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.

Wydarzenie jest wpisane na międzynarodową listę Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Finansowane jest przez Województwo Małopolskie (393 000 zł) oraz gminę Myślenice, myślenickie Towarzystwo Kultury i Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu (w sumie 198 000 zł). Największa jednak siłą tego festiwalu są ludzie, w których ręce oddawany jest kształt tego wydarzenia - wolontariusze i organizatorzy – którzy odpowiadają za każdy element działania od zakwaterowania, przez program, aż do towarzyszenia grupom w poznawaniu Małopolski.

Na podstawie informacji Piotra Szewczyka – dyrektora Festiwalu oprac red.