Cały świat w jednym miejscu

Cały świat w jednym miejscu

Jeszcze dziesięć lat temu nikt by nie uwierzył, że będziemy chodzić na potańcówki z muzyką folkową w tle. Dziś, to jedna z popularniejszych form zabawy. Nie zabraknie jej podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, które ruszają już za kilka dni. -

Będą wyjątkowe – zapowiadają organizatorzy. Jak mówią; nie tylko ze względu na łączenie w jednym miejscu kultur z całego świata, ale dlatego, że w tym roku festiwal obchodzi swoje piąte urodziny

Na piątą, urodzinową edycję Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem do Myślenic przyjadą zespoły z najdalszych zakątków świata. Będą tańczyć, śpiewać i prezentować swoją kulturę ludową. Wszystko we wspaniałej atmosferze przyjaźni, akceptacji i tolerancji dla kulturowych różnic.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to pierwszy w Polsce międzykulturowy festiwal, który w sposób świadomy i właściwie zaprogramowany realizuje działania związane ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacji (przekształceniami i przemianami) poszczególnych ich elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Organizowane od pięciu lat wydarzenie odbywa się w trzech małopolskich miastach, ze sceną główną w Myślenicach. W festiwalu udział bierze 10 zagranicznych zespołów i 4 polskie. W ramach imprezy odbywają się warsztaty rękodzieła ludowego, kiermasz sztuki ludowej, happeningi, otwarte warsztaty taneczne, plenerowe pokazy kinowe oraz spotkania podróżnicze i prezentacje muzyki etno.

Co zobaczymy w tym roku?

Między 9 a 18 lipca w Myślenicach, Miechowie i Zawoi będzie można zobaczyć zespoły m.in. z Indonezji, Kolumbii, Zimbabwe, czy Rosji. Wydarzenia festiwalowe koncentrują się przede wszystkim na szeroko pojętym etno - rozumianym i interpretowanym przez zróżnicowane działania. Będą plenerowe pokazy kina etnicznego, koncerty muzyki world, warsztaty rękodzieła, warsztaty taneczne, spotkania z podróżnikami, degustacje, ulicami Myślenic przejdzie barwny korowód, a od czwartku do niedzieli (12-15 lipca) odbywać się będą koncerty plenerowe na Rynku z udziałem zagranicznych zespołów pieśni i tańca oraz gości specjalnych m.in. Goorala, zespołu Wowakin i Sokół Orkiestra.

- To na co chciałbym zwrócić szczególną uwagę, to urodzinowa potańcówka na którą zapraszamy w sobotę 14 lipca. Rynek w Myślenicach zamieni się w największy w Polsce taneczny parkiet, gdzie z okazji piątych urodzin festiwalu będzie można zatańczyć do folkowych przebojów grupy Wowakin. Potańcówkę poprowadzi zespół Woda na Młyn - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem oferują atrakcje dla całych rodzin. Dziesięć festiwalowych dni, to świetna okazja do tego, aby bliżej przyjrzeć się nie tylko zagranicznej tradycji, ale także tym wartościom kultury ludowej w które bogata jest Małopolska. Zadba o to w szczególności gospodarz festiwalu czyli Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.

Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice. Koncerty odbywają się także w Miechowie i Zawoi. Festiwal organizowany jest przez Gminę Myślenice, a współfinansowany m.in. przez Województwo Małopolskie, Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego i firmę HR Navigator. Szczegółowy program festiwalu w formie książeczki znajdziecie w papierowym wydaniu Gazety Myślenickiej oraz na www.festival.myslenice.pl.