Caritas rozpoczął budowę

Caritas rozpoczął budowę
Fot. Piotr Jagniewski

Na teren byłego składu opałowego przy ul. Średniawskiego wjechał ciężki sprzęt. Od kilku dni trwają prace rozbiórkowe starych budynków. - W ciągu dwunastu miesięcy w tym miejscu powstanie Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym - zapewnia ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej

W ostatnich latach teren byłego składu opałowego zajmowały mieszkania socjalne i magazyny. Kilka miesięcy temu stanął przed nimi baner informujący o tym, że w tym miejscu powstanie Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym. Na mającej 20 arów działce, którą Caritas kupił od Gminy Myślenice niespełna pięć lat temu za 1 procent wartości, ma powstać budynek składający się z trzech modułów o łącznej powierzchni 1660 m.kw.

- Działka ma ok 20 arów, ale tylko z pozoru wydaje się duża, gdyż usytuowanie nad Bysinką wymusiło ze względów powodziowych przesunięcie zabudowy na ok. 10 metrów od koryta, natomiast od strony drogi ogranicza nas transformator zasilający budynki przy ul. 3 Maja z kablami przecinającymi działkę. Tauron nie zamierza usuwać transformatora, a dla nas przeniesienie go wraz z liniami energetycznymi to zbyt duże koszty - zwraca uwagę ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej odpowiedzialnej za inwestycję.

W Centrum Pomocy św. Brata Alberta, bo najprawdopodobniej takie imię będzie nosić Ośrodek swoje miejsce znajdzie funkcjonująca dzisiaj przy kościele św. Brata Alberta na Osiedlu Tysiąclecia Stacja Opieki Caritas, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Placówka Wsparcia Dziennego dla osób starszych, wypożyczalnia sprzętu medycznego z małym punktem wsparcia socjalnego i dwa mieszkania dla osób potrzebujących czasowego schronienia. Do dyspozycji seniorów oddana zostanie pracownia kulinarna, plastyczna, malarska, komputerowa i rehabilitacyjna mająca podtrzymać ich sprawność psycho-fizyczną.

- Jesteśmy gotowi do realizacji budowy. Rozstrzygnęliśmy przetarg i wybraliśmy wykonawcę. Obecnie na placu budowy trwa rozbiórka starych magazynów i baraków, a następnie rozpocznie się kopanie fundamentów. W ciągu dwunastu miesięcy przy ul. Średniawskiego powstanie Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Starszym i zapewniam, że będzie to najładniejszy budynek w Myślenicach - mówi ksiądz Bogdan Kordula.

Ośrodki wsparcia dla seniorów Caritas prowadzi m.in. w Krakowie, Wieliczce oraz w Brzegach, a podobne do tego, które ma powstać przy ul. Średniawskiego w Krakowie na Osiedlu Podwawelskim. Szacuje się, że w myślenickim centrum pomoc znajdzie około 40 seniorów. Wartość inwestycji wyceniana jest na ok. 6 mln zł, którą w całości zamierza sfinansować Caritas.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)