Caritas wybuduje Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym

Caritas wybuduje Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym
Tak będzie wyglądać Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym, które Caritas ma zamiar wybudować na terenie byłego składu opałowego przy ul. Średniawskiego w Myślenicach

Na terenie byłego składu opałowego przy ul. Średniawskiego Caritas planuje budowę Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym. Wartość inwestycji to ok. 6 mln zł, prace w tym miejscu mają rozpocząć się najpóźniej z końcem września, a budowa potrwa 12 miesięcy.

W ostatnich latach teren byłego składu opałowego zajmowały mieszkania socjalne. Kilka miesięcy temu stanął przed nimi baner informujący o tym, że w tym miejscu powstanie Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym. Na mającej 20 arów działce, którą Caritas kupił od Gminy Myślenice niespełna pięć lat temu za 1 procent wartości, ma powstać budynek składający się z trzech modułów o łącznej powierzchni 1660 m.kw. Swoje miejsce znajdzie w nich funkcjonująca dzisiaj przy kościele św. Brata Alberta na Osiedlu Tysiąclecia *Stacja Opieki Caritas, *Warsztaty Terapii zajęciowej, które prawdopodobnie przeniosą się tu z piwnic budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, *Placówka Wsparcia dziennego dla osób starszych, *wypożyczalnia sprzętu medycznego z małym punktem wsparcia socjalnego i dwa mieszkania dla osób potrzebujących czasowego schronienia.

- Będzie to najładniejszy budynek w Myślenicach jak zapewnia architekt projektu, a zarazem ma być ekonomiczny w kosztach budowy z zapewnieniem trwałych materiałów. Sam Ośrodek Wsparcia Dla Seniorów to dzienne warsztaty dla osób starszych, pomagające aktywizować w zakresie aktywności ruchowej zwłaszcza osoby samotne. Wyrwanie się z kręgu samotności, realizacja pomysłów w zakresie uczestniczenia w rożnego rodzaju warsztatach, uczenie się nowych umiejętności w pracowniach: kulinarnej, plastycznej, malarskiej, komputerowej, rehabilitacyjnej ma podtrzymać sprawność psychofizyczną seniorów. To projekt, który będziemy realizować wspólnie z Gminą Myślenice – zapewnia ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Dyrektor zapowiada również, że prace powinny ruszyć najpóźniej z końcem września. - Jesteśmy gotowi do realizacji budowy. Do tego czasu musimy uporządkować teren, spełnić formalności związane z przetargiem i wyborem wykonawcy. Na budowę i wyburzenia posiadamy już prawomocne decyzje; posiadamy też dziennik budowy. Natomiast aktualnie dokonujemy montażu finansowego i harmonogramu realizacji budowy – wyjaśnia.

Ośrodki wsparcia dla seniorów Caritas prowadzi m.in. w Krakowie, Wieliczce oraz w Brzegach, a podobne do tego, które ma powstać przy ul. Średniawskiego w Krakowie na Osiedlu Podwawelskim. Szacuje się, że w myślenickim centrum pomoc znajdzie około 40 seniorów.

 

Ks Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

Przyszedł czas na Centrum św. Brata Alberta w Myślenicach

 

Przy byłym składzie opałowym przy ul. Średniawskiego w Myślenicach od kilku miesięcy znajduje się tablica informująca o tym, że w tym miejscu powstanie Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym. Na jakim etapie znajdują się przygotowania do realizacji tego projektu?

Jesteśmy już gotowi do realizacji budowy trzech budynków wraz z zagospodarowaniem terenu, a jak sądzę prace rozpoczną się najpóźniej w ostatnim dniu września. Do tego czasu musimy uporządkować teren, spełnić formalności związane z przetargiem i wyborem wykonawcy. Na budowę i wyburzenia posiadamy już prawomocne decyzje; posiadamy też dziennik budowy. Natomiast aktualnie dokonujemy montażu finansowego i harmonogramu realizacji budowy.

Czym będzie Ośrodek Wsparcia Dla Seniorów?

Ośrodek Wsparcia Dla Seniorów to dzienne warsztaty dla osób starszych, pomagające aktywizować zwłaszcza osoby samotne w zakresie aktywności ruchowej oraz warsztatowej. Wyrwanie się z kręgu samotności, realizacja pomysłów w zakresie uczestniczenia w rożnego rodzaju warsztatach, uczenie się nowych umiejętności w pracowniach: kulinarnej, plastycznej, malarskiej, komputerowej, rehabilitacyjnej ma podtrzymać sprawność psychofizyczną seniorów. Będzie to projekt realizowany wspólnie z Gminą Myślenice.

Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z nowego centrum?

Jak zwykle pomoc Caritas skierowana jest do wszystkich potrzebujących, wiec jak sądzę nie będzie specjalnych barier- wystarczy tylko zaakceptować nasz pomysł i zasady.

Będzie to druga po Rodzinnym Domu Dziecka w Nowej Wsi inwestycja w powiecie myślenickim wykonana przez Caritas. Co dokładnie powstanie w tym miejscu?

Przy ul. Średniawskiego powstanie budynek składający się z trzech modułów o łącznej powierzchni 1660 m kw. Będzie to najładniejszy budynek w Myślenicach jak zapewnia architekt projektu, nie przesadnie luksusowy, ale wykorzystujący dużo drewna i szkła, a zarazem ma być ekonomiczny w kosztach budowy z zapewnieniem trwałych materiałów.

Znajdzie się w nim: Stacja Opieki Caritas – przeniesiona z kościoła na Osiedlu Tysiąclecia i świadcząca usługi pielęgnacyjne oraz rehabilitacyjne w stacji i w domach chorych; Warsztaty Terapii zajęciowej umiejscowione na dwóch poziomach. Prawdopodobnie przeniosą się tu Warsztaty z piwnic budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego. Warto wspomnieć, że warsztaty to nowoczesna forma uczenia zawodu osób niepełnosprawnych.

Na Centrum Pomocy św. Brata Alberta, bo najprawdopodobniej takie imię będzie nosić Ośrodek składać się będzie również placówka wsparcia dziennego dla osób starszych, czyli dzienne warsztaty w zakresie aktywności ruchowej pomagające aktywizować zwłaszcza osoby w samotne. Będą też miejsca do wypożyczania sprzętu medycznego oraz mały punkt wsparcia socjalnego. Powstaną tu również dwa mieszkania dla osób potrzebujących czasowego schronienia.

To duża działka, jak zostanie zagospodarowany teren wokół budynków?

Działka ma ok 20 arów, ale tylko z pozoru wydaje się duża, gdyż pamiętajmy, że usytuowanie nad Bysinką wymusiło ze względów powodziowych przesunięcie zabudowy na ok. 10 metrów od koryta, natomiast od strony drogi ogranicza nas transformator zasilający budynki przy ul. 3 Maja z kablami przecinającymi naszą działkę. Tauron nie zamierza usuwać transformatora, a dla nas przeniesienie go wraz z liniami energetycznymi to zbyt duże koszty.

Gmina sprzedała działkę Caritasowi prawie pięć lat temu. Co wpłynęło na tak długi okres przygotowania inwestycji?

Niestety po drodze napotkaliśmy sporo problemów w zakresie możliwości uzgodnień projektowych, przyłączy itp. Około dwunastu miesięcy trwała procedura projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę. Na ten upływ czasu niebagatelną rolę odegrało nasze zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży, które pochłonęły nasz czas, wysiłek oraz finanse. Pamiętajmy że wybudowaliśmy na campus Misericordiae duży Magazyn Żywności Chleb Miłosierdzia, który poświęcił papież Franciszek, a który po 9 miesiącach funkcjonowania dystrybuował żywność na całą Małopolskę o wartości blisko 8 mln zł. Do tego doszło zaangażowanie w budowę ośrodka Campus Misericordiae, w którym schronienie znalazły osoby potrzebujące dachu nad głową. No i oczywiście placówka wsparcia dla osób starszych. Jak widać było tego sporo, a w dodatku w październiku 2016 roku uruchomiliśmy Rodzinny Dom Dziecka w Nowej Wsi. Jednak teraz przyszedł czas na Centrum św Brata Alberta w Myślenicach.

Jaki jest szacunkowy koszt inwestycji? Czy Caritas dysponuje już całą potrzebną kwotą?

Szacunkowo inwestycja obliczona jest na ok. 6 mln zł i jak zwykle zwracamy się do ludzi dobrej woli o wsparcie. Tym bardziej, że ma być to jedno ze sztandarowych naszych dzieł miłosierdzia i każdemu przedsiębiorcy, czy osobie dedykujemy pamiątkową tabliczkę w obiekcie. Temu też poświecimy naszą akcję zbierania funduszy w ramach 1% podatku, a także w różnego rodzaju akcjach zarówno w tym jak i w przyszłym roku.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor, fotoreporter. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)