Akcja

Ceramika dla każdego

Ceramika dla każdego

Podziwiać i zachwycać się wyrafinowaniem i zręcznością rzeźbiarza to jedno, ale spróbować ulepić coś z gliny samemu to całkiem co innego. Taki odbiorca może już lepiej ocenić co jest rzeczywiście wartościową twórczością i jak trudno uzyskać taki efekt jaki oglądaliśmy chociażby na wernisażu Ewy Wróbel

Z takiego założenia, że warto aby odbiorca sztuki mógł się poczuć również kreatorem wyszli pomysłodawcy i autorzy projektu II Myślenickiego Festiwalu Ceramiki – imprezy, która była połączona z otwartymi warsztatami dla każdego kto chciał się poczuć artystą.

Za tym projektem stali Natalia Nowacka, Joanna Jaromin i Barbara Kmiecik oraz gościnnie Barbara Zgoda – rzeźbiarka która w trakcie finisażu 24 sierpnia prowadziła zajęcia, na których nawet zupełny laik mógł się przekonać czy wykazuje jakiś talent artystyczny w dziedzinie garncarstwa.

Coś co wydaje się banalnie proste, gdy ogląda się z zewnątrz w rzeczywistości wymaga nie lada zręczności, techniki i opanowania. Podobnie zresztą jak lepienie z gliny któremu z lubością oddało się kilkanaście osób, które przybyło na wieczorne warsztaty.

Tego dnia mogliśmy również zobaczyć dorobek artystyczny blisko 40 uczestników kilkudniowych warsztatów jakie poprzedziły piątkową imprezę, a wśród tych ceramicznych cudeniek były i patery, finezyjne skarbonki, miseczki, talerzyki oraz figurki i płaskorzeźby najprzeróżniejszych zwierząt.

Natomiast jak wygląda proces wypału tych wyrobów można się było przekonać w trakcie obserwowania budowy i funkcjonowania tzw. węgierskiego pieca ceramicznego, za którego wznoszenie była odpowiedzialna Barbara Zgoda.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).