Chcesz sprzedać lub kupić nieruchomość? Zaufaj profesjonalistom

Chcesz sprzedać lub kupić nieruchomość?
Zaufaj profesjonalistom

W gąszczu ofert dotyczących zakupu, czy sprzedaży nieruchomości trudno odnaleźć się komuś, kto nie jest obeznany z rynkiem i nie ma doświadczenia w tym na co zwrócić uwagę. Czasem, zamiast szukać „po omacku” warto zwrócić się do profesjonalisty. Taką osobą jest pośrednik nieruchomości – ktoś, kto pomoże zarówno tym, którzy chcą sprzedać nieruchomość, jak i tym, którzy poszukują czegoś do kupna lub na wynajem.

Jak skutecznie sprzedać?

Osobie sprzedającej pośrednik potrzebny jest z kilku powodów. Na wstępie pomoże on zweryfikować oczekiwania sprzedającego, który chce – oczywiście – sprzedać swoją nieruchomość (dom, działkę, mieszkanie lub lokal) za jak najwyższą cenę. Może się jednak okazać, że sprzedający nie śledząc nowości i informacji na rynku nieruchomości, nie ma świadomości wzrostu cen i w związku z tym ogłasza swoją ofertę za zbyt niską cenę. Pośrednik pomoże odpowiednio wycenić nieruchomość i określić najkorzystniejszą kwotę – w zależności m.in. od tego, czy sprzedającemu zależy na szybkiej transakcji – czy też czas nie ma w tym względzie znaczenia.

Bardzo istotną kwestią – o której może nie mieć pojęcia ktoś, kto sprzedaje nieruchomość po raz pierwszy – jest prawidłowe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży pod kątem prawnym. Bywają bowiem sytuacje, gdy np. w księgach wieczystych nieruchomości nie został przeprowadzony proces spadkowy, co uniemożliwia bądź wydłuża proces sprzedaży. Przygotować należy również wiele dokumentów, o które trzeba zawnioskować w różnych urzędach.

Jak już określimy odpowiednią cenę i przygotujemy ją pod katem prawnym ważne jest, by ogłoszenie o sprzedaży trafiło do jak największej liczby osób. Tu znów pośrednik może przyjść nam z pomocą, bo zazwyczaj pośrednicy mają podpisane umowy z kilkoma bądź kilkunastoma portalami ogłoszeniowymi i inne kanały sprzedaży.

Dużą popularność w ostatnim czasie zdobywa również tzw. „home staging”. Wiadomo bowiem, że większość zainteresowanych kupuje „oczami”, a najważniejsze jest pierwsze wrażenie. O wiele szybciej sprzedają się nieruchomości, które pięknie się prezentują, niż takie których zalety nabywca musi sobie dopiero wyobrazić. Profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, czyli home staging znane jest w USA już od ponad 30 lat, a jak pokazują dane statystyczne, dobrze przygotowana do sprzedaży nieruchomość może zyskać na wartości nawet 20% swojej pierwotnej ceny .

Kiedy już zainteresujemy potencjalnego nabywcę naszą ofertą, pośrednikowi jest o wiele łatwiej negocjować cenę. Co ważne: pośrednik na tym etapie walczy o dobro każdej ze strony.

Jak dobrze kupić lub wynająć?

Także planując zakup, czy wynajem mieszkania warto rozważyć współpracę z pośrednikiem. Dzięki niemu możemy bowiem oszczędzić czas, dostając od razu sprecyzowane oferty do rozważenia. Zamiast samemu tracić czas na przeglądaniu licznych – często nieaktualnych – ofert otrzymamy od razu do wybory te oferty, które odpowiadają naszym preferencjom. Pośrednik będzie również wiedział do jakiej faktycznie ceny możemy ewentualnie negocjować ze sprzedającym. Oprócz baz ogłoszeniowych, pośrednik zawsze ma w zanadrzu takie oferty, które nie są publikowane do sprzedaży, więc kupujący nie znajdzie ich śledząc ogłoszenia.

Na bezpieczeństwo transakcji wpływa również fakt, że pośrednik wcześniej sprawdza dokładnie stan prawny nieruchomości - dzięki temu zyskujemy pewność, że nie czeka nas jakaś niemiła niespodzianka. Biuro iHome Nieruchomości współpracuję z kancelarią adwokacką wyspecjalizowanej w prawie nieruchomości, co nam daje 100% pewność, że kupując daną nieruchomość stajemy się jej wyłącznym właścicielem.

Jak widzimy współpraca z pośrednikiem nieruchomości przynosi korzyści obu stronom – zyskują one nie tylko oszczędność czasu i najkorzystniejszą ofertę finansową, ale także przejrzystość i bezpieczeństwo prawne całej transakcji.