Chełm nie tylko na zimę

Chełm nie tylko na zimę
Na zboczach Góry Chełm planowane są trasy m.in. rowerowe, na szczycie domki do wynajęcia, a na Zarabiu

Całosezonowość. Tak jednym słowem można streścić plany spółki Sport Arena Myślenice, która ma zamiar rozruszać górę Chełm oraz Zarabie. Oprócz rozbudowy stacji narciarskiej w jej planach znajduje się m.in. przebudowa campingu Prima na Górnym Jazie

- Złożyliśmy akces i swoje pomysły do Planu Rozwoju Zbiornika Dobczyckiego w ramach poddziałania 6.3.3 zagospodarowanie rekreacyjne i turystyczne otoczenia zbiorników wodnych. Ubiegamy się o środki na zagospodarowanie Góry Chełm i wybranych miejsc Zarabia - mówi Tomasz Derwich, członek zarządu Sport Arena Myślenice.

Nowi właściciele stacji narciarskiej nie zdradzają na razie szczegółów wszystkich swoich planów, ale jak udało nam się ustalić, kompleks, którym zarządza spółka Sport Arena Myślenice, ma przyciągać nie tylko miłośników zimowego szaleństwa, ale stanowić atrakcję również latem. W planach spółki jest rozbudowa dolnej stacji kolei jednoosobowej, przy której miałoby powstać m.in. lodowisko, estrada, wypożyczalnia rowerów i sprzętu letniego. Na zboczach góry Chełm planowane są trasy rowerowe dla downhillowców oraz trasa familijna o mniejszym stopniu trudności. W letniej ofercie znaleźć może się również park linowy, tyrolka, zmodernizowany - całoroczny camping Prima, który miałby rozbudować bazę noclegową w Myślenicach, a także nowa trasa zjazdowa dla narciarzy i drewniane domki w okolicach restauracji na szczycie Chełmu.

 

- W ubiegłym roku po raz drugi w 11-letniej historii stacji narciarskiej udało nam się uruchomić dwie główne trasy. Chcemy utrzymać tę tendencję, mamy również nowy ratrak, wynajęliśmy armatki śnieżne, które już pracują i mamy nadzieję, że będzie można korzystać ze stacji narciarskiej jeszcze przed Sylwestrem, choć to zależeć będzie od sprzyjającej aury. Poprzez rozbudowę i modernizację systemu naśnieżania, mamy zamiar osiągnąć większą pewność i gwarancję śniegu na stoku - wyjaśnia Tomasz Derwich.

Jak zapewnia, spółka wciąż poszukuje nowych rozwiązań. - W listopadzie mieliśmy przyjemność pojeździć w Areál Monínec w Czechach na śniegu produkowanym przez jedną z tamtejszych firm. Chociaż temperatura otoczenia wynosiła wtedy +8,5oC, to śnieg wytwarzany miał -5oC i pokrywał trasę o długości 1200 m twardą warstwą o grubości 20-40 cm. Ten ośrodek, to pierwsza stacja narciarska na świecie uruchomiona w ten sposób, czyli poprzez wytworzenie śniegu w dodatnich temperaturach. Kto wie, może będzie to kiedyś możliwe w Myślenicach... - dodaje tajemniczo. Do tematu rozbudowy Chełmu oraz Zarabia wrócimy w nowym roku.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)