Chleblove w Głogoczowie

Region 26 listopada 2019 Wydanie 44/2019
Chleblove w Głogoczowie

Projekt „Chleblove” Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Głogoczowa dobiega końca. Czy sprawił, że pokochaliśmy domowy chleb? Sądząc po tempie, w jakim znikały kromeczki z bufetu degustacyjnego, przygotowanego na uroczystość Święta Niepodległości, a także po ciepłych słowach płynących ze sceny Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie, odpowiedź może być tylko jedna: TAK.

W trakcie projektu rozgryzaliśmy nie tylko temat chleba na zakwasie. Krok po kroku nauczyliśmy się robić sery podpuszczkowe oraz oswajaliśmy temat kiełków, czyli wielkiej bomby witaminowej.

Czy widać efekty naszych działań? Oczywiście! Wiemy, że na kilku parapetach stoją już słoiki z kiełkami, a zapomniane w szafkach kuchennych kiełkownice służą ponownie, dając zielone plony, dzięki dobrym radom przekazanym na warsztatach przez praktyków i pasjonatów zdrowia. Uczestnikom warsztatów oraz uroczystego spotkania w Domu Kultury rozdaliśmy wiele słoików z zakwasem na chleb, mając nadzieję, że z czasem zaprocentuje on pachnącymi domowymi wypiekami.

Nasze spotkania miały nie tylko wymiar kulinarno-zdrowotny, ale były również wspaniałą okazją do rozmów. Gość specjalny – pisarka Agnieszka Krawczyk – opowiedziała o swojej pracy, pasjach, pozytywnym myśleniu i nastawieniu. Pasjonatka serów – Barbara Dolińska – zwróciła uwagę na problemy naszej wsi. Spotkania miały bardzo ładną oprawę – dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. W ramach konkursu „Małe Granty 2019”, zakupiony został zestaw szkła i porcelany, który będzie służył w kolejnych latach, skutecznie ograniczając ilość używanego plastiku.

Całość prac związanych z przygotowaniem i koordynowaniem projektu, prowadzenie warsztatów oraz przygotowanie bufetu degustacyjnego i zakwasu to zasługa wolontariatu członków Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Głogoczowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie!

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania i comiesięczne zebrania członków Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Głogoczowa (ostatni czwartek lub piątek każdego m-ca, aktualna data zawsze na (www.glogoczow.pl).

Małgorzata Jończyk