Chorwackie kolędowanie

Chorwackie kolędowanie
Fot. R. Podmokły

Rosną szeregi członków Koła Sympatyków Chorwacji „Licitar”. Po spotkaniach, w których omawiano przyrodę i geografię tego tak bliskiego sercu Polaków kraju mieliśmy okazję zapoznać się również z tradycją kolędniczą Chorwacji.

W myślenickiej Bibliotece Pedagogicznej, 9 stycznia na wykładzie przygotowanym przez Mirosławę Matogę i Katarzynę Żak, nie tylko zresztą teoretyczną wiedzę o chorwackiej tradycji Bożonarodzeniowej można było przyswoić, bo i praktyki nie zabrakło. Zaśpiewaliśmy polskie, ale i chorwackie kolędy, nie mniej urokliwe od tych naszych, chociaż co tu kryć nieraz są to utwory o wiele bardziej melodycznie wyrafinowane, tak zresztą jak i cała muzyka Bałkanów. Śpiewaliśmy do wyświetlanych na prompterze chorwackich tekstów, co było zarazem ciekawą formą nauki tego języka. Być może dzielą nas od Chorwacji setki kilometrów, ale po tym kolędniczym wieczorze jest nam jeszcze bliższa.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).