KWW M Pszczola

Ciągle w podróży, wiecznie młoda

Ciągle w podróży, wiecznie młoda
Ciągle w podróży, wiecznie młoda

Często osoba, która w telewizji zdaje się być gejzerem humoru i energii życiowej przy bliższym poznaniu twarzą w twarz okazuje się być ledwie namiastką tej postaci. W przypadku Elżbiety Dzikowskiej sprzeczności jednak nie ma

Współautorka „Pieprzu i wanilii” rzeczywiście jest tą sympatyczną, barwnie opowiadającą o swoich podróżach osobą, którą znamy z ekranu, a sądząc po tym jak wypadło spotkanie autorskie, to nagrywanie wzmiankowanego programu musi być rzeczą szalenie prostą, bo wystarczy włączyć kamerę i żadne cięcia montażowe już nie są potrzebne. Można się było o tym przekonać 3 lutego w Muzeum Niepodległości w budynku „Domu Greckiego”.

 

Wątpliwości dotyczące bohaterki wieczoru pojawiają się jednak w całkiem innej kwestii. Otóż Elżbieta Dzikowska podaje się za 80-latkę. Doprawdy rzadki to przypadek (a może nawet jedyny na świecie), aby kobieta dodała sobie jakieś 40 lat. Wieczór w muzeum był z jednej strony prezentacją biżuterii z różnych stron świata, z drugiej pokazem zdjęć z podróży Elżbiety Dzikowskiej do najróżniejszych stron świata. Zdjęcia z tych miejsc autorka ubarwiła zabawnym komentarzem, a następnie prezentowała swoje książki jakie napisała podróżując po Polsce.

Podczas spotkania z autorką można się było dowiedzieć kto jest pomysłodawcą tytułu cyklu programów„Groch z kapustą”, a okazał się nim być pewnie trochę zapomniany już dzisiaj premier Grzegorz Kołodko. Takich ciekawostek było zresztą mnóstwo, a Elżbieta Dzikowska na koniec zadeklarowała chęć napisania w przyszłości o Myślenicach, co licznie zebrani przyjęli z wielkim entuzjazmem.

W ubiegłym tygodniu w budynku muzeum zainaugurowano także wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Wtajemniczeni wiedzą że noblistka miała kapitalne poczucie humoru, a to co można oglądać na ścianach muzeum, to kolaże gazetowe w stylistyce graficznej „Przekroju” z humorem iście monty ptyhonowsko –woody allenowym. Musimy jednak przestrzec wszystkich zwiedzających, że obcowanie z tym rodzajem twórczości Szymborskiej grozi intensywnym masażem przepony.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).