Ciasno w centrum Dobczyc

Ciasno w centrum Dobczyc
Dzisiaj kierowcy parkują samochody po obu stronach drogi biegnącej przez centrum miasta, często nie zachowując odpowiedniego odstępu od przejść dla pieszych, blokując wyjazd mieszkańcom lub zostawiają samochody na długie godziny

Zgodnie z planowanymi zmianami w centrum Dobczyc miała zmniejszyć się liczba miejsc parkingowych. Wprowadzenie nowej organizacji ruchu gmina tłumaczyła obowiązującymi przepisami. Projekt zmiany nie spodobał się przedsiębiorcom

Pod koniec roku gmina sporządziła projekt uporządkowania organizacji ruchu w centrum, który ograniczał m.in. liczbę miejsc parkingowych. Dzisiaj kierowcy parkują samochody po obu stronach drogi biegnącej przez centrum miasta, często nie zachowując odpowiedniego odstępu od przejść dla pieszych, blokując wyjazd mieszkańcom lub zostawiają samochody na długie godziny.

Po kilku spotkaniach zorganizowanych z inicjatywy Izby Gospodarczej Dorzecza Raby na których przy wspólnym stole usiadł burmistrz, mieszkańcy i przedsiębiorcy, gmina wycofała się z ograniczenia miejsc parkingowych w Rynku. Uwagi do proponowanych zmian zgłaszali przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy obawiali się o to, że ograniczenie liczby miejsc parkingowych utrudni ich klientom dostęp do prowadzonych przez nich działalności.

Po spotkaniu burmistrz Dobczyc Paweł Machnicki wydał oświadczenie w którym czytamy m.in., że: odstępuje od wprowadzenia nowej organizacji ruchu, obecna organizacja uniemożliwia wprowadzenie opłat parkingowych, ponieważ te można pobierać tylko za parkowanie na wyznaczonych miejscach oraz, że opłaty mogą zostać wprowadzone na Małym Rynku.

Burmistrz pokłada nadzieję odciążenia centrum poprzez utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Te miałyby powstać m.in. za ośrodkiem zdrowia w kierunku ul. Piłsudskiego (50 miejsc); przy ul. Podgórskiej (160 miejsc), za budynkiem starej biblioteki (12 miejsc) i dodatkowe 20 miejsc na sąsiednich działkach. Kolejne planowane są przy rozbudowie i modernizacji Przedszkola nr 3 (16 miejsc), na terenie „Pod zaporą” przy ul. Budowlanych (125 miejsc).

Parking przy ul. Wesołej stał się parkingiem publicznym, a miejsca postojowe dla pracowników urzędu na posesji Rynek 21 zostały zorganizowane po to, aby ich samochody nie zajmowały miejsca na parkingach publicznych w Rynku.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)