Ciekawa historia

Laura Cowan, Sam Baerlement
Wielka księga wiedzy. Co za historia
Zielona Sowa
Warszawa 2018
wiek 6+

 

Książka obrazkowa, uzupełniona małą ilością tekstu. Autorki prowadzą czytelnika w głąb dziejów pokazując, jak wyglądało życie dawniej. Czytając (i oglądając) cofamy się w czasie od gwarnego miasta lat 20. dwudziestego wieku, poprzez szesnastowieczny port aż po obóz z epoki kamienia.

Oczywiście nie sposób pokazać tak długiej historii na kilkunastu stronach, dlatego kluczem są znaczące w dziejach przełomy - jak rozwój miast na skutek rewolucji przemysłowej, handlu i żeglugi po odkryciach geograficznych czy rozkwit uniwersytetów i upowszechnienie książek po wynalezieniu pras drukarskich.

Rozkładówki dotyczące życia ludzi w konkretnych miejscach pokazują głównie życie codzienne - a scenki przypominają odrobinę komiks. Tu ktoś kupuje żywność na targu, inny gdzieś śpieszy. Przepleciono je rysowanymi zestawieniami tematycznymi pokazującymi jak zmieniał się przez lata sposób podróżowania, ubierania czy rozwój budownictwa - od namiotów po drapacze chmur.

Na końcu czeka na czytelnika zadanie na spostrzegawczość - wyszukiwanie pojedynczych wskazanych scenek, które były zamieszczone na wcześniejszych stronach.

Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.