Ciekawostki przyrodnicze ziemi myślenickiej Kornatka – Diabelski Kamień na Styrku

Ciekawostki przyrodnicze ziemi myślenickiej
Kornatka – Diabelski Kamień na Styrku
Diabelski kamień z Kornatki Fot. Z. Kalinowski

W Kornatce, wsi leżącej w gminie Dobczyce nad Jeziorem Dobczyckim natrafimy na kolejną z nielicznych osobliwości przyrodniczych na ziemi myślenickiej. To skałka w formie baszty o wymiarach 5 x 3,5 m oraz wysokości 4,5 m. Jej rozmiary nie są imponujące, to chyba najmniejszy z naszych tak zwanych „kamieni diabelskich”. Przez wieś biegnie oznaczona ścieżka spacerowa „Niezapominajka”, która zaprowadzi nas do kurhanów ciałopalnych, pochodzących z VII – IX wieku. Na terenie przysiółka Burletka było ok. 20 kopców – zachowało się tylko kilka. Do Diabelskiego Kamienia dotrzemy skręcając koło kościoła asfaltową uliczką w kierunku zalewu. Tu na szczycie wzgórza Styrek (366 m n.pm.) znajdziemy go wśród osiedla domków letniskowych.

Jest jeszcze druga skałka tego typu pod Wielką Górą w rejonie skrzyżowania przy leśniczówce dróżki wiodącej w kierunku Trupielca, ale bez specjalnego oznaczenia (którego brak), nie sposób jej odnaleźć, podążając ścieżką „Niezapomijaka”.

Ziemowit Kalinowski Ziemowit Kalinowski Autor artykułu

Obywatel Miasta Myślenice (z dziada i pradziada). Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Dawniej działacz antykomunistycznej, niepodległościowej opozycji. Badacz oporu antykomunistycznego na ziemi myślenickiej.