Co nam zostało z tych lat

Co nam zostało z tych lat
Renault Celtaquarte Mieczysława Fogga – obecnie własność Francisza Wołka – po rekonstrukcji zostało wpisane na listę aut zabytkowych; można je oglądać w Muzeum Nieodległości Fot. z archiwum Muzeum Niepodległości

Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem; Dziś tu, a jutro tam, Bzów aleja parki będą szły, Ujrzałem dzisiaj pierwszy siwy włos na Twojej skroni, Róże smutne herbaciane – fragmenty piosenek Mieczysława Fogga same układają się w głowie na widok jego wspaniałego samochodu Renault Celtaquarte z lat 30. XX wieku w Muzeum Nieodległości w Myślenicach.

Fantastyczne zabytkowe auto jest własnością myśleniczanina Franciszka Wołka – pasjonata dawnej motoryzacji i kolekcjonera, który użyczył ten prawdziwy rarytas do oglądania w naszym muzeum. Rarytas podwójny, bo samo auto budzi zachwyt, a jego pierwszy właściciel to ikona polskiej piosenki lat międzywojennych i połowy XX wieku.

Mieczysław Fogg (1901-1990 należał do najdłużej aktywnych zawodowo artystów estradowych. Był wykonawcą takich znanych utworów, jak m. in.: Tango Milonga, To ostatnia niedziela, Jesienne róże, Zimny drań czy Pierwszy siwy włos.

Prezentowany w Muzeum Niepodległości Renault Celtaquarte Mieczysław Fogg nabył w 1934 roku i jeździł nim do wybuchu wojny. W 2009 roku samochód zakupił Franciszek Wołek. Nowy właściciel w ciągu trzech lat dokonał rekonstrukcji samochodu. Warto wspomnieć, że ponad 90% części pojazdu jest oryginalnych. Dzięki temu Renault Celtaquarte został wpisany na listę samochodów zabytkowych i otrzymał żółte tablice rejestracyjne.

Rok produkcji: 1934

Pojemność silnika: 1500 cm3

Moc silnika: 22 KM

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.