Co to jest EEG Biofeedback i komu może pomóc?

Szukając pomocy dla naszych dzieci, mających np. duże problemy z koncentracją uwagi, mamy wiele możliwości terapii. Jedną z nowoczesnych metod terapeutycznych jest EEG Biofeedback, czyli tzw. profesjonalny trening mózgu. Na czym polega ta metoda i w jakich przypadkach może okazać się skuteczna?

 

- odpowiedzi na to pytanie szuka pedagog, terapeuta EEG Biofeedback Julia Tomaszewska

 

EEG Biofeedback to metoda, która wykorzystuje właściwość naszego mózgu, który wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów aktywności. Trening ten ma za zadanie doprowadzić tę właśnie czynność elektryczną mózgu do odpowiedniego poziomu. Innymi słowy, to rodzaj terapii, dzięki której osoba w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec fal mózgowych, w taki sposób, aby jej mózg pracował szybciej i wydajniej.

EEG Biofeedback nie jest formą stymulacji prądowej, dlatego jest bardzo bezpieczny. A ponieważ podczas treningu osoba gra w grę komputerową, którą kontroluje wyłącznie swoim umysłem, bez użycia klawiatury czy myszki, jest metodą niezwykle atrakcyjną i przyjemną, szczególnie dla dzieci. EEG Biofeedback wykorzystuje mechanizmy warunkowania instrumentalnego. W praktyce wykorzystujemy to w taki sposób, że kiedy osoba trenująca wywoła odpowiednią reakcję, czyli obniży lub podniesie napięcie danej częstotliwości w mózgu, zostaje „nagrodzona” np. w postaci punktów widocznych na ekranie czy zmiany parametrów gry. Natomiast w sytuacji gdy fale mózgowe nie utrzymują się na właściwym poziomie, osoba jest „karana” np. poprzez brak punktów. Dzięki takiej informacji zwrotnej. osoba trenująca uczy się w świadomy sposób wpływać na zmianę aktywności elektrycznej swojego mózgu.

Treningi EEG Biofeedback stosowane były początkowo jedynie przez astronautów z NASA, a fakt ten w powiązaniu z tym, jak wizualnie wygląda ta metoda, sprawia, że śmiało można powiedzieć, że jest to „terapia kosmiczna”. Każdy trening rozpoczynamy bowiem od przyklejenia za pomocą specjalnej pasty do skóry głowy dwóch elektrod oraz założenia na uszy po jednej elektrodzie. I tak okablowana osoba przez około 45 minut stara się w sposób mniej lub bardziej świadomy wpływać na zmiany w grze. Zajęcia zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu, a w trakcie jednej sesji wykonujemy 25 treningów. Wskazane jest jednak powtarzanie takich sesji, dla podtrzymania efektu.

Terapia EEG Biofeedback może być stosowana u dzieci przejawiających różne problemy, szczególnie u dzieci z zaburzeniami koncentracji, ADD, ADHD, dysleksją, zaburzeniami uwagi i pamięci, autyzmem, zespołem Aspergera, czy tikami.

Z oferty EEG Biofeedback mogą Państwo skorzystać m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach.