Crossowcy nadal rozjeżdżają lasy

Crossowcy nadal rozjeżdżają lasy

Z problemem rozjeżdżania terenów leśnych ich strażnicy zmagają się od lat. Zjawisko wciąż jest obecne nie tylko na terenie powiatu myślenickiego, ale całego województwa

Strażnicy z nadleśnictw Myślenice, Nowy Targ, Limanowa, Niepołomice połączyli siły z policjantami i w ramach akcji „cross” kontrolowali wjeżdżających do lasów w Harbutowicach, Lipniku, Uklejnie, Łętowni i Toporzysku.

- Celem akcji była ochrona lasu i korzystających z nich turystów przed zagrożeniami ze strony miłośników crossów i quadów. W wyniku podjętych działań stwierdzono 29 wykroczeń, zatrzymano 17 osób, nałożono 11 mandatów karnych i 6 pouczeń – relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Myślenice.

Jak mówią strażnicy; motocykliści niszczą drzewa, krzewy, rośliny, grzyby, często płoszą zwierzęta oraz stanowią zagrożenie dla turystów. Nadleśnictwo Myślenice zwraca uwagę, że jazda po lesie jest zabroniona na podstawie art. 29 ustawy o lasach, jak również stanowi wykroczenie. Zgodnie z art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.