Czas na wybór szkoły!

Czas na wybór szkoły!
Chętnych do zobaczenia prezentacji uczniów Zespołu Szkół Techniczno–Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach nie brakowało; podopieczni tej szkoły pokazywali jak przygotować konstrukcję zbrojeniową wykorzystywaną w budownictwie Fot. Fot. A. Ostafin

Około 2,5 tys. uczniów z 59 szkół podstawowych odwiedziło Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego. W hali sportowej Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego oferty zaprezentowało 14 wystawców. Były to publiczne szkoły prowadzone przez Powiat Myślenicki oraz placówki oświatowe z terenu naszego powiatu. Wydarzenie zorganizowano już po raz szesnasty.

Tegoroczni wystawcy to: z Myślenic – Zespół Szkół im. A. Średniawskiego, Zespół Szkół Techniczno–Ekonomicznych im. M. Reja, II LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkoła Gościnności, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Hufiec Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, z Dobczyc – Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, z Lubnia – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino, z Sułkowic – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej.

Targi przeznaczone były głównie dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów, którzy zamierzają kontynuować naukę w szkołach branżowych I stopnia, technikach lub liceach ogólnokształcących. Jak podkreśla Jan Wójcik, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myślenicach, targi są jednym z wielu działań promujących szkoły i placówki oświatowe podejmowanych przez powiat. – Udział w nich ułatwi młodzieży dokonanie właściwego wyboru kierunku kształcenia - mówi.

Ilu jest matematyków?

Swoje stoisko w hali sportowej miało m.in. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. – Na dzisiejsze wydarzenie przygotowaliśmy film promujący naszą szkołę i quiz wiedzy o niej. Trzeba wskazać m.in. ilość pięter w placówce oraz liczbę matematyków. Dodatkowo, rozdajemy ulotki informacyjne – mówiła nam Izabela Pietrzak z klasy IA o profilu matematyczno-fizycznym. Nasza rozmówczyni podkreślała, że stoisko szkoły cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

– Uczniowie nie tylko oglądają film i próbują swoich sił w quizie, ale też pytają nas o to, który kierunek kształcenia w naszej szkole powinni wybrać, który jest naszym zdaniem tym najlepszym. Poza tym, chcą dowiedzieć się, jaka panuje u nas atmosfera.

Uwagę zwiedzających przykuwało też stoisko Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach, utrzymane w wiosennym klimacie. Były żółte kwiaty i kokardy oraz równie ważny element – uśmiech nieschodzący z twarzy prezentujących szkołę uczniów.

Praktyki w Grecji

Podopieczni Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu zaprezentowali kierunki nauczania, przygotowując poskładane w zwierzęta ręczniki (hotelarstwo), zastawę stołową (gastronomia) oraz samochody (logistyka). - Podchodzi do nas sporo uczniów. Pytają oczywiście o specjalizacje, ale też o inne kwestie, takie jak zagraniczne praktyki realizowane przez naszą szkołę – mówił Krzysztof Grzęda z klasy III technikum gastronomicznego. Uczniowie podkreślali, że ich szkoła jest bardzo przyjaznym miejscem, są ze sobą zintegrowani, a nauczyciele w każdej sytuacji służą pomocą.

Wielu odwiedzających targi przyciągała prezentacja uczniów Zespołu Szkół Techniczno–Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach. Było to zbrojenie w postaci belki z czterech głównych prętów i prętów montażowych. Uczyli różnych rodzajów wiązań – pojedynczego, podwójnego, krzyżowego czy martwego, które można wykonać za pomocą klucza lub obcęgów. Konstrukcję tę stosuje się na placach budowy.

Na myślenickich targach spotkaliśmy m.in. Oliwię Salawę z VIII klasy i jej koleżankę, które obecnie uczęszczają do Zespołu Placówek Oświatowych w Drogini. Obie bardzo cieszyły się z możliwości uczestnictwa w oświatowych prezentacjach. – Z pewnością pomogą nam one wybrać odpowiednią szkołę. To bardzo trudna decyzja. Zainteresowała mnie szczególnie specjalność „technik reklamy” w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, być może właśnie na nią się zdecyduję – powiedziała Oliwia.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).