Cztery wątki z wielkiej historii

Cztery wątki z wielkiej historii

W każdym mieście da się wskazać jakąś osobę o której można powiedzieć, że jest skarbnicą wiedzy historycznej o regionie. W przypadku Myślenic w grupie takich osób, które wymienilibyśmy w pierwszym szeregu jest z całą pewnością Andrzej Boryczko

Wykład „Tajniki Myślenic - dowiedz się prawie wszystkiego o własnym mieście”, który odbył się 4 stycznia w Galerii MOKiS przybliżył nam kilka owych tajników i uświadomił jednocześnie, ile ciekawych historii kryją mury miasta. Blisko dwugodzinne spotkanie historyczne dało odpowiedź jakie to drzewo widzimy na herbie naszego miasta. Nie jest to „lipka” jak udowodnił na drodze historycznej dedukcji Andrzej Boryczko, ale dąb! [pierwszy raz pisaliśmy o tym w rozmowie z Andrzejem Boryczko pt. „Jakie tajemnice skrywa herb Myślenic?” - tekstu szukaj na gazeta.myslenice.pl/wydanie/26-2015].

Podobnych odkryć dokonywał zresztą analizując zmiany, jakie można było dostrzec w herbie Myślenic na przestrzeni setek lat. Wiemy już zatem skąd w tym herbie górniczy toporek i dlaczego na jednym z herbów dąb ma obcięte gałęzie. Ale nie samym herbem zajmował się Andrzej Boryczko w trakcie piątkowego spotkania, bo przybliżył również taką kwestię jak historia zamku Spytka Jordana, czy też budynku, który wiele lat temu stał w okolicach obecnej apteki przy ul. Żeromskiego, a bywał nazywany Festung Myślenice, bo uznawano go za część systemu obronnego w trakcie działań wojennych.

Andrzej Boryczko przypomniał również niezwykłą postać Henryka Harańczyka, to człowiek którego szlak bojowy w trakcie II wojny światowej niemal do złudzenia przypominają losy filmowego Franka Dolasa z „Jak rozpetałem II wojnę światową”, a swoje przygody opisał w książeczce „Niczyi chłopcy”. Nie została nigdy wydana jako odrębna pozycja, ukazywała się wyłącznie w odcinkach jako dodatek do gazety w cyklu „Biblioteczka „Echa Krakowa” z numerem 12. Bohater – sam autor pod przybranym nazwiskiem – Kawka, przez Słowację, Węgry, Jugosławię i Liban dociera do Palestyny i wstępuje w szeregi formowanej tam jednostki polskiego wojska. Potem bierze udział w obronie Tobruku, a następnie po odwrocie wojsk Rommla, trasą wokół Afryki, z przygodami – storpedowanie i zatonięcie statku, dostaje się do Anglii i tam pracuje w obsłudze naziemnej Dywizjonu 306, potem 317. W Anglii przebywa do zakończenia wojny. Z końcem 1946 roku decyduje się na powrót do Polski zachęcony propagandą ludowej władzy. Od dnia 1 grudnia podjął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach na etacie nauczyciela języka angielskiego.

Na swoich lekcjach poruszał często tematy zakazane, opowiadał uczniom o skrzętnie tuszowanych przez polityczne władze faktach i zdarzeniach z historii II wojny światowej jak: zbrodnia katyńska, brak wsparcia Armii Czerwonej dla powstania warszawskiego, czy układzie Ribbentropp-Mołotow i właśnie podczas swojego rocznego pobytu w naszym mieście opisał swoje wojenne wspomnienia we wzmiankowanych „Niczyich chłopcach”.

Andrzej Boryczko dokumentuje historię Myślenic na różne sposoby, bo na spotkaniu w MOKiS mogliśmy również zobaczyć reprodukcje widokówek miasta z najprzeróżniejszych okresów jego istnienia. Widokówki te stały się zresztą podstawą do twórczej interpretacji dla młodych artystów, którzy stworzyli na ich podstawie animację pokazane na zakończenie spotkania. Autorami miniaturek byli: Aleksandra Sierocińska, Karolina Wysocka, Natalia Pietrzak, Emilia Pietrzak, Monika Wójtowicz, Magdalena Wójtowicz, Weronika Oprzedek, Zuzanna Gmyrek, Aleksandra Bylica, Julia Górecka, Julia Kasprzyk i Jakub Woźnica.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Myślenicka Młodzieżowa Mapa Miasta Miejsce Myślenice - moje miejsce w Małopolsce” w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fudacji Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Myślenickie Towarzystwo Kultury.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).