Czy powstanie droga zachodnia?

30 kwietnia 2009 Wydanie 16/2009
Czy powstanie droga zachodnia?
Droga zachodnia to nadzieja na rozwiązanie kłopotów komunikacyjnych, fot. Piotr Jagniewski

Dla wielu Myśleniczan – zwłaszcza z Górnego Przedmieścia, a także mieszkańców Bysiny i Jasienicy każda informacja na temat tzw. „drogi zachodniej” to nadzieja na rozwiązanie kłopotów z uciążliwym ruchem ciężkich samochodów ciężarowych w bezpośrednim sąsiedztwie ich domostw. Wzrastający z każdym rokiem ruch tirów znacznie pogarsza standard życia i bezpieczeństwo osób, które mieszkają bezpośrednio przy drodze.

Przebieg „Drogi Zachodniej” jako obwodnica centrum miasta, przenoszącej ruch samochodowy z Osiedla 1000-lecia na drogę krajową nr 7, ustalony został już w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Myślenice uchwalonym przez Radę Narodową Miasta i Gminy Myślenice w listopadzie 1986 roku.

W chwili obecnej, w związku z opracowywaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w mieście Myślenice osiedle „Pod Dalinem” oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Bysina, koniecznym jest ustalenie przebiegu dróg obsługujących nowo powstałe tereny budowlane. Przebieg drogi zachodniej został rozszerzony i zgodnie z przygotowaną przez Pracownie Planowania i Projektowania Systemów Transportu ALTRANS, koncepcją przebiegać będzie od ulicy Sobieskiego (przy stacji benzynowej) do granicy wsi Bysina z wsią Jasienica. W ramach tego przebiegu projektowane są dwa zjazdy na ulicę Średniowysokiego, pierwszy przy istniejącym moście – naprzeciw kotłowni na Osiedla 100-lecia, drugi na terenie miasta przy granicy z wsią Bysina.

W związku z narastającym ruchem samochodów ciężkich i osobowych w kierunku gminy Sułkowice, wsi Jasienica i Bysina oraz zachodniej części miasta, powodującym problemy komunikacyjne w centrum, burmistrz Maciej Ostrowski podjął inicjatywę przygotowania dokumentacji projektowej „drogi zachodniej” i realizacji jej przy współudziale starostwa powiatowego. W porozumieniu, nad którym pracuje obecnie Gmina Myślenice wraz ze Starostwem Powiatowym założono, że koszty przygotowania dokumentacji, czyli blisko 500 tys. zł pokryje gmina. Miasto sfinansuje także budowę wszystkich łączników. Powiat myślenicki opłaci budowę głównego ciągu obwodnicy. Docelowo obwodnica będzie drogą powiatową, a ulica 3 Maja będzie przekwalifikowana na drogę gminną.        

- Budowa obwodnicy, to jeden z naszych priorytetów. Jest to jednak podobnie jak plan budowy ronda przy strażnicy OSP Śródmieście, kwestia koncepcji i nie wiadomo, kiedy zostanie zrealizowana. Dodatkowo decyzja w tej sprawie jest tylko pośrednio zależna od Gminy Myślenice – wyjaśnia Maciej Ostrowski.