Dalin z sukcesami w sumo i zapasach

Dalin z sukcesami w sumo i zapasach
Fot. R. Podmokły

Ubiegły rok obfitował w sukcesy dla zapaśników i sumitów Dalinu Myślenice i nie inaczej było w dwóch ostatnich turniejach rozegranych w grudniu.

Na Pucharze Polski Juniorów w Sumo w Krotoszynie zabłysnął Jan Mastela, który potwierdził swoją klasę zdobywając złoty medal w kat. wagowej do 90 kg. W eliminacjach Janek wylosował bardzo trudną grupę, w której walczyło kilku utytułowanych zawodników, a do półfinału mogło awansować tylko dwóch. W grupie stoczył pięć walk, z których wygrał cztery, a jedną przegrał. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu awansu do półfinału z pierwszego miejsca.

W półfinale pokonał brązowego medalistę, aktualnego mistrza Polski Juniorów Michała Grzempowskiego z Krotoszyna, a w finale wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski Pawła Gołaszewskiego z Olsztyna. We wcześniejszych walkach pokonał nie mniej renomowanych rywali jak Sławomir Ochał czy Michał Mrowiński. Dzięki temu sukcesowi Janek jest już na pierwszym miejscu listy rankingowej w kat do 90 kg. Z powodów zdrowotnych na zawody nie pojechał nasz drugi junior Krzysztof Szpakiewicz i przez to będzie miał trudniejszą drogę awansu do reprezentacji Polski na ME.

Wielce udany był dla Dalinowców również krakowski Zapaśniczy Turniej Mikołajkowy. Zawody będące zarazem czwartym rzutem Małopolskiej Ligi Zapaśniczej zgromadziły 99 zawodników i zawodniczek z 6 klubów. KS Dalin reprezentowało dwóch zawodników walczących w zapasach klasycznych i siedmiu w formule uproszczonej, a ich medalowe żniwo obejmuje 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe krążki. W zawodach rozgrywanych w stylu klasycznym pierwsze miejsce wywalczył Wojciech Łętocha, a Mikołaj Łętocha trzecie. W formule uproszczonej złote medale zdobyli: Patryk Jaśkowiec, Michał Niedojad i Kacper Żelazny, srebrne: Antoni Światłoń i Kacper Jamróz, a brązowe: Kacper Bijan i Konrad Sroka. Oprócz medali zawodnicy otrzymali od Mikołaja paczki ze słodyczami. Na zakończenie zawodów podsumowano cały cykl Małopolskiej Ligi Zapaśniczej, oraz wręczono dodatkowe nagrody za klasyfikację drużynową i dla zawodników, którzy zwyciężali we wszystkich czterech zawodach. KS Dalin otrzymał puchar za zajęcie trzeciego miejsca. Dodatkowo nasz zawodnik Patryk Jaśkowiec znalazł się w trójce wyróżnionych zawodników, którzy zwyciężali w każdym turnieju. Turniej Mikołajkowy był ostatnim tegorocznym startem w tym bardzo udanym dla zapaśników Dalinu sezonie. W najważniejszych zawodach zaliczanych do punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego (Mistrzostwa Polski i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików) nasi zawodnicy uzyskali 28 punktów. W 2019 roku punktowało pięciu zawodników KS Dalin. Byli to: Krzysztof Szpakiewicz – 13 punktów, Jan Mastela – 11 punktów, Jakub Miska – 2 punkty, oraz Kacper Bijan i Filip Pacelt – po 1 punkcie. Pozostałe małopolskie kluby w stylu klasycznym i sumo uzyskały łącznie 9 punktów. Na podstawie ilości uzyskanych punktów Ministerstwo Sportu przydziela limity zawodników do szkolenia Kadr Wojewódzkich.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).