Dar narodowości - Święto 3 Maja w Myślenicach

8 maja 2008 Wydanie 16/2008
Dar narodowości - Święto 3 Maja w Myślenicach
Ks. Dziekan Karol Jarosz odprawił Mszę w intencji Narodu i Ojczyzny, fot. Stanisław Szczepan Cichoń

Uroczysty i podniosły charakter w Myślenicach miały obchody Święta Matki Bożej Królowej Polski i 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie, na płycie rynku pod przewodnictwem ks. dziekana Karola Jarosza odprawiono Mszę św. w intencji Narodu i Ojczyzny oraz Miasta i Gminy Myślenice.

Przy marszach Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Zygmunta Rozuma, przed ołtarzem polowym zgromadziły się liczne poczty sztandarowe: strażackie, kombatanckie, szkolne, organizacji i stowarzyszeń, defilowali druhowie straży pożarnej. Ks. dziekan serdecznie powitał zgromadzonych wiernych, przedstawicieli myślenickich parlamentarzystów, władz samorządowych powiatu i gminy, służb mundurowych.

W patriotycznej i uduchowionej homilii ks. Michał Piela podkreślał, że to nabożeństwo jest szczególną godziną patriotyzmu złączoną z darem Boga i wiary, dniem oddania się Maryi Bogarodzicy, bez których nie może być życia polskiego i rodzinnego. Przypomniał najbardziej podniosłe dni chwały Narodu Polskiego od chrztu począwszy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, powstania narodowe, Cud nad Wisłą, odzyskanie niepodległości w 1918 roku przez tragedię II wojny światowej, mroczne czasy stalinowskiego zniewolenia, aż po pontyfikat i świętość Jana Pawła II.

Podkreślał dobitnie, że największą opoką Polski są: język, wiara, duma i świadomość narodowa, które pozwoliły nam przetrwać w latach zaborów i okupacji hitlerowskiej. Ale dziedzictwo polskie to także trudne momenty i typ obywatela Polaka, który często nie potrafił przekuć chwały oręża na dostatek i pomyślność kraju i narodu w dniu powszednim. Odmówiono akt zawierzenia Marii – Śluby Jasnogórskie. Nabożeństwo uświetnił śpiewem chór parafialny „Hubert” pod dyrekcją organisty Jacka Basisty i orkiestra.

Na zakończenie odśpiewano „Boże coś Polskę”, a pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości obchodów 3 Maja uświetnił „Bieg Konstytucji” i pokazy sekcji Towarzystwa Gimanstycznego „Sokół”.

Stanisław Cichoń