Debata o służbie zdrowia

Region 10 stycznia 2014 Wydanie 1/2014
Debata o służbie zdrowia
Debata o służbie zdrowia

W budynku starostwa powiatowego 19 grudnia pod przewodnictwem Henryka Migacza odbyła się sesja Rady Powiatu Myślenickiego w całości poświęcona zagadnieniu dostępności i organizacji ochrony zdrowia na terenie Powiatu Myślenickiego

Posiedzenie odbyło się z udziałem gości, m.in. parlamentarzystów posłanki Joanny Bobowskiej, posła Marka Łatasa, dyrektora SP ZOZ Adama Stycznia, przedstawicieli związków zawodowych działających w myślenickim szpitalu i przewodniczącego myślenickiej „Solidarności” Wojciecha Tomala.

Przed rozpoczęciem obrad nastąpiła wzruszająca i miła okoliczność, podczas której komendant powiatowy PSP w Myślenicach Sławomir Kaganek wręczył Agnieszce Klimas z Lubnia statuetkę i podziękowanie za ofiarne ratowanie życia ludzkiego podczas tragicznego wypadku w Lubniu w listopadzie na drodze krajowej nr 7. Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Migacz wraz ze starostą Józefem Tomalem także złożyli podziękowania. - Udzielenie pierwszej pomocy ma ogromne znaczenie podczas zdarzeń nagłych, zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka. Każdy z nas może być uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia, zagrażającego zdrowiu i życiu ludzi, kiedy niezbędne jest jak najszybsze podjęcie czynności ratunkowych. Pani odpowiedzialna postawa jest godna wyróżnienia i stanowi wzór do naśladowania – podkreślił starosta Józef Tomal.

W dalszej części sesji, starosta  rozpoczynając dyskusję na temat służby zdrowia podkreślił, że w ciągu ostatnich 15 lat w myślenickim szpitalu zaszło wiele pozytywnych zmian i nastąpił ogromny postęp w zakresie unowocześnienia tej placówki.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Powiatów Polskich, gdybyśmy chcieli oddłużyć wszystkie szpitale publiczne w Polsce, to potrzeba byłoby na ten cel około 15 miliardów złotych. Wiele szpitali publicznych przekształciło się w ostatnich latach w spółki, z czego niestety co najmniej jedna trzecia jest nadal zadłużona i bliska upadłości. Nie ma więc jednego panaceum na poprawę sytuacji szpitali w Polsce i w ogóle całego systemu ochrony zdrowia, który nie działa tak, jak powinien. Nie wystarczy bowiem dobre zarządzanie jednostką, potrzebne są także zabezpieczone na odpowiednim poziomie środki finansowe z NFZ na działalność szpitali – podkreślił starosta Józef Tomal. Należy pamiętać o tym, że u nas nie ma zawirowań, sytuacja szpitala jest w miarę stabilna, a dla Rady Powiatu i Zarządu w ostatnich latach szpital zawsze był i będzie priorytetem, dlatego spore środki budżetowe przeznaczamy na jego modernizację i unowocześnienie. W ostatnich czterech latach było to ponad 6 mln 700 tys. zł. Cieszy fakt, że udało nam zakończyć priorytetową dla Powiatu inwestycję, jaką była rozbudowa i modernizacja bloku operacyjnego w SP ZOZ w Myślenicach – dodał.

Zaapelował też do obecnych w sali parlamentarzystów o pomoc w zmianie zapisów w ustawach nierówno traktujących podmioty publiczne, takie jak szpital i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Do tego apelu przyłączyły się także inne osoby uczestniczące w sesji, m.in. lekarze i radni.

W dalszej części dyrektor SP ZOZ Adam Styczeń przedstawił aktualną sytuację szpitala, uwzględniając zrealizowane w latach 2010 -2013 najważniejsze remonty i modernizacje.

W zakresie inwestycji infrastrukturalnych warto zwrócić uwagę na modernizację Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, modernizację bloku porodowego, budowę lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, modernizację Oddziału Chorób Płuc, budowę ciepłej sieni, modernizację pracowni diagnostyki obrazowej oraz sal chorych na oddziale wewnętrznym. W tym czasie wykonano także remonty balkonów, łazienek, oddziału chirurgii ogólnej, izby przyjęć Oddziału Zakaźnego, wyremontowano również Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Jednak najważniejszą i największą jak dotychczas inwestycją w naszym szpitalu była rozbudowa i modernizacja bloku operacyjnego, która kosztowała niecałe 6 mln złotych – podkreślił dyrektor szpitala, który podziękował przede wszystkim Zarządowi i Radzie Powiatu, w szczególności za pomoc finansową i za całokształt działań na rzecz szpitala.

W zakresie sprzętu i aparatury medycznej do szpitala w ostatnich latach zakupiono m.in. dwa ambulanse sanitarne, kardiomonitory, aparat Video EEG, aparaty USG, defibrylatory, sprzęt specjalistyczny do zabiegów ortopedycznych, sterylizator parowy, zestaw do resuscytacji noworodka, inkubatory, urządzenie Infant Flow SIPAP, respiratory i pompy infuzyjne, łóżka szpitalne wraz z wyposażeniem, aparaty elektrochirurgiczne oraz sprzęt rehabilitacyjny.

Zakup sprzętu i aparatury medycznej pozwolił na znaczne unowocześnienie tej placówki, na podniesienie jakości świadczonych usług dla pacjentów, co przyczyniło się do sprawniejszego ratowania życia i zdrowia ludzkiego, począwszy od najmłodszych pacjentów, a skończywszy na osobach starszych.

Kwota wydatkowana na unowocześnienie szpitala w latach 2010-2013 to 17 mln 318 tys. zł, z czego z budżetu Powiatu pochodziła kwota 6,7 mln, ze środków SP ZOZ 6,6 mln, z budżetu Państwa 2,7 mln. SP ZOZ w Myślenicach wsparli też: Urząd Marszałkowski 0,464 mln oraz gminy: Myślenice 0,382 mln także Dobczyce, Sułkowice i PFRON, WOŚP oraz PZU.

Środki skierowane przez samorząd powiatowy do szpitala są widoczne. Często spotykam się z głosami mieszkańców, którzy doceniają ten fakt. To bardzo ważne, że pacjenci to dostrzegają – podkreślił wicestarosta myślenicki Tomasz Suś.

Podczas sesji podjęto także uchwały, m.in. w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Myślenickiego na rok 2013.