Festiwal lata

Demony i anioły Marka Gubały

Demony i anioły Marka Gubały
Demony i anioły Marka Gubały, fot. Ryszard Sobkowicz

Wystawa fotografii Marka Gubały „Demony i Anioły” jest pierwszą myślenicką ekspozycją włączoną w program festiwalu Krakow Photo Fringe 2015, organizowanego od kilku już lat przez miłośników fotografii dla jej pasjonatów

Wystawę można zobaczyć w Galerii Stowarzyszenia Myślenicka Grupa Fotograficzna w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas wernisażu autora przedstawił Stanisław Jawor, a wystawę omówił Jerzy Fedirko. Na ekspozycję składa się 19 czarno-białych fotografii. Jej tematem jest portret ukazany przez pryzmat konfliktu dobra ze złem toczącego się w duszy każdego człowieka. W centralnym punkcie wystawy umieszczony został autoportret artysty. – Czy z Marka Gubały wychodzą anioły czy demony? A może wchodzą do niego? – pytał Jerzy Fedirko. Zwrócił uwagę uczestników wernisażu na to, że nie można tej wystawy traktować jako zbiór pojedynczych portretów. Radził spojrzeć na nią, jak na całość wypowiedzi. Potraktować ją jako dialog z osobami, które nas otaczają i z samym sobą – właśnie przez pryzmat konfliktu anioła i diabła, dobra i zła. - Ta sama osoba może jawić się jako jedno i drugie. Wszyscy jesteśmy poddawani walce tych mocy. To, co w nas zwycięża, decyduje o tym, jakim jesteśmy człowiekiem i co ostatecznie emanuje z nas samych. – Trzeba dokarmiać dobrego wilka, aby on zwyciężył – mówił.

Ballady i zbiórka

Podczas wernisażu wystąpił zespół Youghurt. Śpiewający i grający na gitarze Łukasz Szlachetka z Lubnia oraz gitarzysta Michał Bieniek z Trzebuni zaprezentowali ballady Marka Grechuty, „Zegarmistrza światła” Tadeusza Woźniaka czy utowry zespołu Dżem.

Wystawa miała także swój akcent charytatywny. Zbierano datki na leczenie chorego na białaczkę Dawida Sali.

 

Marek Gubała urodził się w 1976r., mieszka w Zawadzie. Przygodę z fotografią zaczynał od aparatu analogowego i kliszy. Obecnie wykonuje głównie fotografie cyfrowe, korzystając również z obróbki w programach komputerowych. Pragnie dotrzeć do istoty fotografowanych obiektów i motywów, wydobyć z nich to, czego nie widzi „nieuzbrojone” oko.

Fotografia nie jest jedyną dziedziną sztuki, z którą próbuje zmierzyć się autor. W swojej artystycznej biografii wymienia grę na perkusji, próby w rysunku, rzeźbie, a także słowie poetyckim. Jednak język fotografii jest mu najbliższy i najpełniej potrafi w nim wypowiedzieć, to, co mu w duszy gra.

Od 2008 r. jest członkiem mgFoto, a od 2012 r. – sekretarzem tego stowarzyszenia. Jest też wykładowcą na organizowanych przez nią warsztatach fotograficznych. Jak sam przyznaje, mgFoto współkształtowała jego artystyczną osobowość.

Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych tej formacji w galeriach myślenickich i w okolicy oraz w Bełchatowie, miał indywidualne wystawy w Rożemberku na Słowacji i MBP w Radomsku. Swoje fotografie publikuje w „Gazecie Myślenickiej”, „Sednie” oraz w promocyjnych ulotkach i folderach Gminy Myślenice. Ponadto jego zdjęcia oglądać można na internetowych portalach fotograficznych i w prasie specjalistycznej.

Od 2006 r. jest laureatem czołowych miejsc w konkursach organizowanych przez mgFoto. W polskiej edycji „National Geografic” może poszczycić się wyróżnieniami „Zdjęcia dnia społeczności” i „Zdjęcia dnia prenumeratorów”.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)