DILERZY aresztowani!

17 sierpnia 2007 Wydanie 30/2007
DILERZY aresztowani!
Policja zatrzymała dwóch mężczyzn oraz przejęła 2 kilogramy środków odurzających

Myślenicka policja aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o rozprowadzanie narkotyków. W ich mieszkaniu znaleziono blisko 2 kilogramy środków odurzających. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Policjanci już od dłuższego czasu obserwowali środowisko zajmujące się rozprowadzaniem narkotyków. Kilkudniowe działania obserwacyjne prowadzone przeciwko osobom mającym związek z przestępstwami narkotykowymi zaowocowały zatrzymaniem podejrzanych. Do aresztowania doszło podczas obserwacji jednej ze stacji benzynowych, kiedy to funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji zdecydowali się zatrzymać 20-latka. Przy zatrzymanym mieszkańcu Krakowa znaleziono kilkadziesiąt gramów amfetaminy oraz marihuanę.

-W pionie kryminalnym od wielu lat duży nacisk kładziemy na zwalczanie przestępczości narkotykowej, bowiem jest ona źródłem szeregu innych zjawisk kryminogennych, jak kradzieże, włamania rozboje wynikłe z porachunków między osobami poruszającymi się w tym środowisku. Nie jest tajemnica, że handel narkotykami związany jest z pieniędzmi, a te zależności finansowe pociągają za sobą inne zdarzenia – tłumaczy Artur Święch, zastępca komendanta myślenickiej policji.

Według obowiązujących przepisów karnych prawo zabrania posiadania nawet najmniejszej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, a przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.

Aresztowany chłopak doprowadził policjantów do mieszkania innego krakowianina; 26-latka, który przechowywał ponad kilogram amfetaminy oraz marihuanę. Wartość zarekwirowanych narkotyków na czarnym rynku sięga około 21 tysięcy złotych i można z nich uzyskać około 2 tysiące działek. Jak się okazało zatrzymany mężczyzna był już notowany w policyjnych kartotekach i poszukiwany przez krakowską policję.

- Ilość, którą zabezpieczyliśmy nie była sprowadzona do Myślenic, a zatrzymany został diler działający na terenie Krakowa. Jednak nie można wykluczyć, że ktoś z Myślenic mógłby do niego dotrzeć, ponieważ na naszym terenie nie borykamy się z problemem wytwarzania narkotyków, a ich sprowadzaniem z zewnątrz. Głównym źródłem zaopatrzenia jest więc Kraków. Dilerzy nie przyjeżdżają do nas, to młodzież z Myślenic wyjeżdża do nich, aby się tam zaopatrzyć – mówi Artur Święch zastępca komendanta myślenickiej policji.

Wszystko wskazuje na to, że zgromadzone narkotyki mogły trafić nie tylko w na obszar Krakowa, ale także do powiatu myślenickiego. W dalszym ciągu we współpracy z funkcjonariuszami wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzone są dalsze działania w tej sprawie.

- Wobec obu zatrzymanych myślenicki Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Jednemu z nich za wprowadzenie do obrotu i posiadanie środków odurzających w znacznej ilości grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat – powiedział nam Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

p.jag